Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Czy są niebieskie katarzynki?



W publikacjach na temat katarzynek (aktualna polska nazwa to stokówki prążkowane) Bolborhynchus lineola w spisie mutacji pojawia się "mutacja niebieska", często można też przeczytać: "niebieska katarzynka". Zapewne więc wielu zdziwi moje pytanie, a jeszcze bardziej odpowiedź: nie, nie ma niebieskich katarzynek!

Jak to więc jest?

Mutacja niebieska polega na takich zmianach w genie, ze produkcja psittaciny (żółtego barwnika) zostaje całkowicie zablokowana. W przypadku papugi o zielonym upierzeniu (a taką jest katarzynka) daje to w efekcie papugę o niebieskim kolorze. Jak bowiem wiadomo, zielony kolor to nałożenie na siebie żółtego i niebieskiego. Jeśli zabraknie żółtego barwnika (a tym samym żółtego koloru) pozostanie tylko niebieski. Papuga taka więc będzie czysto niebieska (kolor będzie jaśniejszy lub ciemniejszy, ale zawsze niebieski). Jednak każdy kto widział "niebieską" katarzynkę wie, że nie jest ona czysto niebieska, a ma zielonkawy nalot na piórach. Zielonkawy nalot nie jest jednak możliwy bez istnienia żółtego barwnika, a przecież mutacja niebieska to jego całkowita eliminacja. Wielu hodowców jednak nie zwraca uwagi na zielony nalot i mówi, że ma niebieską katarzynkę. Istnieje jednak inna mutacja, zapewne nieznana tym hodowcom, mutacja para-niebieska, która powoduje częściową redukcję żółtego barwnika, i której efektem jest niebieska papuga z zielonkawym nalotem. Zielonkawy nalot jest bowiem wynikiem pozostania części żółtego barwnika. I to jest właśnie nasza "niebieska" katarzynka.


Na powyższym zdjęciu dokładnie widać zielonkawy nalot na piórach katarzynki. (zdjęcie Marketa Bielas)

Odpowiadając więc na postawione w tytule pytanie: nie ma niebieskich katarzynek, ponieważ nie istnieje u nich (przynajmniej na razie) mutacja niebieska, są natomiast katarzynki paraniebieskie. W literaturze zachodniej mutacja ta nazywana jest turkusową (dotyczy to nie tylko katarzynek).

W jaki sposób można samemu sprawdzić, że to co napisałam powyżej jest prawdą? Najlepiej połączyć "niebieską" katarzynkę z katarzynką lutino, przy odpowiednim dalszym postępowaniu, i pewnej dozie szczęścia, dochowamy się katarzynek białych - a przynajmniej dochowalibyśmy się białych gdyby to była faktycznie mutacja niebieska. Katarzynki takie będą jednak białe z żółtym (mniej lub bardziej intensywnym) nalotem. Kombinacja takich mutacji (lutino i paraniebieskiej) nazywa się najczęściej kremową.


Kremowa katarzynka (zdjęcie: Lineolated Parakeet)





    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!