Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Egzotyczne owoce - granatUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Informacje ogólne

Granaty pochodzą z obszaru śródziemnomorskiego. Znane są od starożytności. Występują w mitologii (to właśnie owoc granatu wręczyła Afrodyta Parysowi) i wielokrotnie w Biblii (to prawdopodobnie owoc granatu, a nie jak powszechnie jest tłumaczone jabłka, Ewa dała Adamowi). Aktualnie uprawiany jest w krajach śródziemnomorskich, Indiach, Ameryce Południowej i Północnej, a także Australii.

granat
Kwitnący krzew granatu
Zdjęcie: Joanna Karocka

Granaty można tez uprawiać w doniczkach. W większych miastach bez problemu można kupić owocujące sadzonki. Owoce takich granatów nie są oczywiście tak duże, jak tych kupionych w sklepach, ale naszym papugom też będą smakowały.

Dostępność

W sklepach owoce granatu pojawiają się we wrześniu i październiku, a są dostępne do grudnia.

Zakup

Wybierać należy duże owoce w czerwonym kolorze. Skórka powinna być lśniąca i gładka.

granat
Zdjęcie: Joanna Karocka

Zawartość składników odżywczych

Granat zawiera dość dużo witaminy C i jest umiarkowanie dobrym źródłem żelaza. Poza tym zawiera: potas, wapń, fosfor, chlor i siarkę. Jak na owoce jest wyjątkowo kaloryczny.

granat
Zdjęcie: Joanna Karocka

Przechowywanie

Do czasu otwarcia się szczelin (co następuje u dojrzałych owoców) można granaty przechowywać w temperaturze pokojowej. Później mogą być przechowywane w lodówce nawet miesiąc. Dojrzałe owoce trzymane w temperaturze pokojowej szybko schną.

Dodatkowe uwagi

Sok z granatów może barwić odchody papugi na kolor czerwony, nie ma jednak wpływu na kolor moczu.

Plamy z soku są nie do wywabienia.


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Ukazał się w roku 2005.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!