Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Dzikie owoce jesienne: głóg (Crataegus spp.)



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Informacje ogólne

Jest to krzew lub drzewo dorastające do ok. 8 metrów (głównie głóg jednoszyjkowy). W Polsce spotkać można kilka gatunków dziko rosnącego głogu ( w ogóle jest ponad 50 gatunków). Owoce wszystkich gatunków nadają się do jedzenia, nie ma też opracowań na temat różnej zawartości składników odżywczych w owocach różnych gatunków.

glog
(zdjęcie: Joanna Karocka)

W Polsce głóg jednoszyjkowy występuje pospolicie na całym niżu. Rośnie w zaroślach, zrębach na brzegach lasów i w widnych lasach liściastych. Głóg dwuszyjkowy rośnie na pogórzu i w niskich położeniach górskich, na niżu można go spotkać jedynie okazjonalnie, i raczej w zachodniej części kraju. Owoc głogu jednoszyjkowego zawiera jedną pestkę, a dwuszyjkowego - dwie lub trzy.

glog
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Dostępność

Owoce można zbierać od sierpnia do października.

glog
(zdjęcie: Joanna Karocka)

W maju i czerwcu głóg kwitnie (troszkę wcześniej dwuszyjkowy). Papugom można też podawać pączki i młode pędy.

glog
(zdjęcie: Joanna Karocka)

Zawartość składników odżywczych

Owoce zawierają na ogół średnie ilości witaminy C, są jednak dość zasobne w karoteny (prowitamina A) i związki flawonowe. Wśród owoców leśnych wyróżniają się zawartością znacznych ilości witaminy B - niestety jedne źródła podają, że tylko B1, a inne, że w ogóle witamin z grupy B. Owoce są ubogie w cukry i kwasy organiczne; zawierają jednak dość znaczne ilości składników mineralnych: fosfor, żelazo, glin, wapń, trochę krzemu i magnezu oraz dość dużo potasu.

Przechowywanie

Owoce można suszyć i mrozić. Owoce przeznaczone do suszenia powinno się zbierać we wrześniu i październiku, wkrótce po dojrzeniu i wybarwieniu, są wtedy najcenniejsze. W zimie można zbierać owoce przemrożone, są one jednak bardzo nietrwałe. Świeże owoce, zebrane w czasie kiedy są w stanie pełnej jędrności, można przechowywać kilka dni.


Artykuł pochodzi z serwisu Cockatiel czyli Nimfa. Zamieszczony został w 2005 roku.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!