Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Jak przygotować pokój przed wypuszczeniem papugiUWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

 

Wariant 1. papugę będziemy wypuszczać tylko pod naszą kontrolą i ani na chwilę nie zostawimy jej samej.

Przede wszystkim musimy koniecznie zamknąć okna, a najlepiej zabezpieczyć siatką jedno okno, tak, abyśmy nie musieli zamykać wszystkich okien (lato!) a ptak żeby nie wyfrunął. Do drewnianego okna bardzo łatwo przybić gwoździkami siatkę. Poza tym okno musimy zasłonić firanką - ptak nie widzi szyby i może wpaść na nią, podobnie musimy zasłonić szyby w meblach i na wszelki wypadek lustra. Po jakimś czasie ptak się przyzwyczai i zasłanianie szyb w meblach i luster nie będzie potrzebne.

Największą ostrożność musimy wykazać w pierwszych dniach, kiedy ptak będzie latał nerwowo i nie do końca znał pokój.

Dodatkowe ważne informacje w wariancie 2.

Wariant 2. papuga będzie zostawała sama w pokoju, czyli co jest niebezpieczne dla ptaka.

Początkowo postępujmy jak w wariancie 1. i dopiero jak papuga będzie czuć się swobodnie w pokoju możemy zostawić ją samą.

W takim pokoju nie może być żadnych trujących roślin! Nawet na parapecie za firanką - papuga jest inteligentna i może wymyślić sposób przejścia za firankę np. górą pod karniszem.

Nie zostawiajmy na wierzchu nic co mogłaby podziobać. Szczególnie chętnie będzie dziobać: tapety (jeśli znajdzie miejsce gdzie będzie mogła zacząć oddziobywanie - musi mieć za co ten pierwszy raz pociągnąć, cała zatapetowana ściana jest bezpieczna), wszelkiego rodzaju papier (okładki książek, zeszyty, gazety, kartki), miękkie drewno, długopisy i szczególnie ołówki. Papuga dziobie to co wyróżnia się kolorem lub jest wypukłe np. przyciski na pilocie lub telefonie. Niebezpieczne są wszelkiego rodzaju "srebrne" opakowania, np. z czekolad, ponieważ zawierają szkodliwy ołów. Absolutnie w zasięgu dzioba nie mogą znaleźć się żadne lekarstwa - papugę na pewno zainteresują kolorowe tabletki, a zjedzenie nawet niewielkiej ilości skończyć się może tragicznie.

Szczególnie należy zabezpieczyć wszelkie kable i druty, przedziobanie kabla pod napięciem skończy się tragicznie, inne druty papuga po prostu zniszczy. Pamiętajmy, że im bardziej ptak się nudzi tym więcej będzie niszczył. Zadbajmy więc o zabawki do dziobania i spędzajmy z papugą więcej czasu.

Kolejne niebezpieczeństwa to gorące żarówki. Papuga lubi siadać wysoko, zapewne więc będzie chciała siadać na lampie i jeśli żarówki lub klosze są skierowane do góry tak, że papuga na nich może usiąść, to nie możemy pozwalać jej latać przy zaświeconym świetle.

Podobnie niebezpieczeństwo poparzenia stwarzają wszelkiego rodzaju grzejniki, nie możemy pozwolić latać papudze tam gdzie prasujemy, gorące żelazko to kolejne groźne niebezpieczeństwo.

Koniecznie trzeba uważać na talerz z zupą, papuga chętnie do niej wejdzie i poparzy się. Podobne niebezpieczeństwo to garnuszki i filiżanki z gorącymi napojami.

Papuga nie może mieć dostępu do odkrytego akwarium - może się utopić. Podobnie niebezpieczne są wazony z kwiatami, tam też papuga może wpaść i utopić się, poza tym kwiaty we flakonie mogą być trujące.

Pisałam o trujących roślinach, ale pozostawione w takim pokoju nieszkodliwe rośliny papuga po prostu zniszczy i choć nie będzie to miało tragicznych następstw to jednak szkoda roślin. Na wiosnę dajmy papudze gałęzie ze świeżymi pączkami lub małymi listeczkami (np. wierzby, brzozy) to zobaczymy w jakim tempie poradzi sobie z nimi!

Pościerajmy kurze z szaf pod sufitem, papuga potrafi się wcisnąć w niewielkie nawet szczeliny i będzie "ścierać" kurze. Ponadto latając będzie strącać kurz na cały pokój.

Bardzo musimy uważać aby nie rozdeptać papugi. Nimfa nie jest małym ptakiem w związku z czym trudniej jej nie zauważyć na podłodze niż np. kanarka, ale mimo to musimy patrzeć pod nogi oraz gdzie siadamy. Nimfy w naturze dużo czasu spędzają na ziemi wydziobując nasiona, podobnie nimfy w domu lubią chodzić po podłodze. Musimy uważać też aby nie przytrzasnąć ptaka drzwiami. Szczególnie oswojona nimfa będzie chciała polecieć za nami i może siąść na drzwiach. Pierwsze co w takiej sytuacji zrobi to wsadzi głowę w szczelinę, jeśli jej nie zauważymy to może się to skończyć tragicznie.

Kolejnym przedmiotem, którego absolutnie nie może być w pokoju w którym fruwa ptak (nawet pod naszą kontrolą!) są wszelkiego rodzaju wiatraki - wentylatory, nawet takie zabezpieczone siatką, ponieważ papuga może włożyć przez nią palec.

W pokoju gdzie przebywa ptak nie używajmy żadnych trucizn na mole (kulek, naftaliny, raidu itp.), szkodliwe są też różne substancje zapachowe: świeczki, "perfumy dla domu" i inne. Śmiertelnie skończy się dla ptaka wdychanie jakichkolwiek chemikaliów - farb, lakierów, rozpuszczalników, benzyny i innych stosowanych przy remontach. Szczególnie groźne są dla ptaków wszelkie substancje zapachowe ze względu na specyficzną budowę układu oddechowego. Ptak wdychając nawet niewielką ilość trucizny zatruwa od razu cały organizm.

W powyższych poradach nie zawarłam zapewne wszystkich niebezpieczeństw, musimy kierować się zdrowym rozsądkiem pamiętając, że papuga jest niezwykle ciekawska i będzie chciała włazić do każdej dziury i próbować dziobnąć wszystko co znajdzie.

Czytaj też Znajdujące się w naszych domach niebezpieczeństwa i zagrożenia dla papug oraz Zagrożenia w naszych domach - przykłady z życia wzięte


Artykuł przeniesiony ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Pochodzi z roku 2002.    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!