Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Unieruchamianie koślawych nóżek



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Unieruchamianie koślawych nóżek u piskląt nierozłączek przy użyciu klina z gąbki do makijażu.

Czasami, mimo najlepszej opieki, może rozwinąć się u pisklęcia koślawość nóżek. Zapobieganie jest oczywiście najlepsze (zapewnienie wystarczającej ilości materiału do budowy gniazda w budce oraz kompletnej i zbilansowanej diety dla rodziców), ale wystarczy, że matka przez chwilę usiądzie zbyt mocno na pisklęciu i jego jedna lub dwie nóżki pozostaną koślawe, i będą sterczały na boki od ciała. Oto poradnik jak skutecznie pomóc pisklęciu nierozłączki z takim schorzeniem. Jeżeli nie potrafisz sam zastosować tej procedury – zabierz pisklę do weterynarza. Jeżeli leczenie rozpocznie się wcześnie, koślawość nóżek jest w pełni wyleczalna. Nie pozwól, by taki stan trwał dłużej niż 1 – 2 dni, nawet jeżeli masz trudności z samodzielnym zrobieniem aparatu unieruchamiającego.

1. Należy użyć kawałka gąbki do makijażu w kształcie klina. Zdjęcie przedstawia prawidłową grubość gąbki. Grubszy koniec należy równo przyciąć.

2. Przy pomocy nożyczek należy ściąć grubszy koniec, tworząc spłaszczenie. Nie musi to wyglądać ładnie, byle było równo.

kn

Końcówkami nożyczek należy zrobić dwa szczelinowate nacięcia, przekręcając nożyczki tak, by powstał okrągły otwór. Te dwie szczeliny powinny być w takiej odległości od siebie, by nóżki pisklęcia skierowane były w dół równolegle do siebie. Nacięć nie należy robić zbyt blisko siebie, bo gąbka się przerwie i utworzy się jeden otwór.

kn

3. Najpierw wpychamy jedna nóżkę w szczelinę, a następnie wyciągamy ją z drugiej strony. Należy robić to bardzo ostrożnie, ale pociągnąć trzeba. Jeżeli nóżka stawia zbyt duży opór, trzeba nieco powiększyć otwór w gąbce. Kiedy jedna nóżka jest już w otworze, przeciągamy gąbkę przez staw skokowy wyżej, w kierunku ciała. Konieczne jest znalezienie pewnej równowagi: z jednej strony nie można zrobić pisklęciu krzywdy przez zbyt mocne pociąganie nóżek, a z drugiej trzeba je ustawić we właściwej pozycji.

kn


Unieruchomienie będzie bardzo niewygodne dla pisklęcia. Będzie próbowało gąbkę ściągnąć. Dlatego dobrze jest umieścić je w pojemniku wysłanym miękkim materiałem, np. chusteczkami higienicznymi (tylko bezzapachowymi, proszę!). Starsze pisklęta mogą się z pojemnika wydostać, należy więc zastosować głębsze miseczki. Niektóre pisklęta lepiej się czują w towarzystwie swojego rodzeństwa (ale nie w budce lęgowej z matką, ponieważ rodzice usunęliby gąbkę).

kn

Stan gąbki należy kontrolować kilka razy dziennie, czy jest wysoko nad stawami skokowymi i czy nie spadła. Jeżeli jest zanieczyszczona, trzeba ją zmieniać co kilka dni, ale jeżeli to możliwe, to najlepiej zostawić ją na tydzień.

Zalecam pozostawianie gąbki na tydzień. Jeżeli pisklę jest starsze, może zajść konieczność pozostawienia jej na dłużej. Najlepsze efekty uzyskuje się unieruchamiając koślawe nóżki między 8 a 14 dniem życia pisklęcia.

Tak wygląda prawidłowa pozycja stojąca u pisklęcia nierozłączki. Próbę należy przeprowadzić na szorstkiej powierzchni, na przykład ręczniku, by ptak mógł prawidłowo się chwycić podłoża.

kn


Artykuł pochodzi ze stron Parrot Parrot


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Został zamieszczony w 2005 roku. Dla serwisu Cockatiel czyli Nimfa tłumaczyła Iwona Palczewska.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!