Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Naturalna medycyna - Carolyn Swicegood



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za zdrowie, witalność i długowieczność naszych papug jest dobre odżywianie. Ponieważ zabraliśmy je z ich naturalnego środowiska, i ponieważ nie mogą wybierać swojej własnej diety na nas spoczywa obowiązek dostarczenia im kompletnego pożywienia. Wydaje mi się, że powinniśmy dawać im zróżnicowane pożywienie, z którego ptak może wybierać. Nie potrafiłabym karmić tak ciekawskie i inteligentne stworzenie tą samą karmą, np. samym ziarnem, dzień po dniu. Kolejnym bardzo ważnym powodem różnicowania diety jest fakt, iż możemy używać pożywienia jako środka zapobiegawczego przed problemami zdrowotnymi, oraz stosować je jako naturalne leki, kiedy takie będą potrzebne. Poniżej wymieniam tylko niektóre rzeczy, które mogą być stosowane jako naturalne środki medyczne dla naszych ptaków.

WIŚNIA i CZEREŚNIA (Cherries) - jest bardzo dobrym środkiem do leczenia gośćca. Gościec jest formą artretyzmu i występuje kiedy kryształki kwasu moczowego tworzą się w jamie stawowej. Ostre, powodujące ból kryształki tworzą się kiedy poziom kwasu moczowego w krwi staje się zbyt duży, krystalizując w stawach. U ptaków jest to połączone z niezdolnością nerek do odfiltrowania odpadów azotowych z krwioobiegu. W rezultacie kwas moczowy zaczyna odkładać się i krystalizować w różnych miejscach ciała. U papug istnieją dwa typy tej choroby. Gościec stawowy zwykle dotyka stawów nóg. Jest najczęstszy u papużek falistych, ujawniając się jako wiele kremowych, błyszczących nabrzmień w skórze. Jest bardzo bolesny i ptak staje się coraz bardziej osowiały. Gościec trzewny atakuje wewnętrzne organy i jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Podstawową akcją jest zmiana diety eliminująca przyczynę. Jednocześnie można spróbować poniższego, prostego ale efektywnego środka; myślę, że dla większości papug będzie to bardzo przyjemne. Owoce te świeże, mrożone lub nawet z puszki powinny wyeliminować problem gośćca. Jeśli nie możesz znaleźć wiśni ani czereśni to dobry będzie sok z czarnych wiśni (oryg. black cherry), który może być dodawany do wody. Jeśli papuga ma ulubione suche jedzenie zamocz je w koncentracie. Chociaż świeże owoce są idealne, wygląda na to, że podane w dowolnej formie pomagają pozbyć się gośćca.

PAPAJA - jest to soczysty, gruszkopodobny owoc tropikalny, ceniony za swój mocny enzym trawienny zwany papainą, i wysoką zawartość betakarotenu, który jest łatwo zamienialny na witaminę A. Papugi najwyraźniej uważają papaję za naturalny składnik swojej diety, i czasami faktycznie tak jest. Wszystkie twoje dobre intencje i wysiłki związane z karmieniem ptaka są tracone jeśli papuga nie może poprawnie trawić pożywienia. Problem nie polega tylko na tym, że wchłanianie substancji spożywczych ma mały sens gdy rozkład jest niepoprawny ale także na tym, że niecałkowicie przetrawione pożywienie może być nieodpowiednio wchłonięte przez organizm. Papaja jest pożywieniem bogatym w enzymy, które podawane naszym ptakom codziennie bardzo dobrze wpłynęłyby na trawienie. Niektórzy ludzie nie dają ziaren papai, ale papugi lubią te ziarna z powodu ich ostrego smaku. Wielu wyspiarzy używa ich medycznie jako środka antypasożytowego. Karmię nimi moje ptaki przez wiele lat bez żadnych złych efektów. 

POMARAŃCZA - jak by ci się podobało wycisnąć sok z łatwo dostępnego owocu na pożywienie twoich ptaków zabezpieczając przed zepsuciem w ciągu dnia, i jednocześnie dając kompletny pakiet substancji antyrakowych: karotenów, terpenów (oryg. terpenes) i flavonoidów? Co więcej dając im wapń, fosfor, żelazo, sód, potas, witaminę A, niacynę, witaminę B i dużo wit. C. Papugi również bardzo lubią smak owocu, który utrzymuje świeże jedzenie, wolne od czynników chorobotwórczych (zakładając oczywiście, że utrzymasz muchy z daleka). Ta metoda utrzymywania świeżości pożywienia jest boskim darem w cieplejszych krajach, gdzie ptaki trzymane są na zewnątrz. Niektóre z najzdrowiej wyglądających i najpiękniej upierzonych papug jakie widziałam jadły pomarańcze codziennie i to od wielu lat, tak więc najwyraźniej obawy, ze są one zbyt kwaśne są bezpodstawne. 

JABŁKA - nie tylko są bardzo bogate w błonnik i pektynę, ale zawierają tez składniki antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne. Większość papug będzie jadła jabłka codziennie. Dla posiadaczy amazonek jabłka mogą stać się jedną z broni przeciw wysokiemu poziomowi cholesterolu. W wielu testach pektyna z jabłek znacząco obniżyła lub unormowała poziom cholesterolu i trójglicerydów. 

FASOLE - (większości fasoli nie wolno podawać na surowo - red.) są wspaniałym pożywieniem dla papug, regulują poziom cukru we krwi, redukują cholesterol i są bogate w błonnik. W połączeniu z brązowym ryżem są kompletnym zestawem protein. U ludzi fasole łączone są z obniżonym ryzykiem raka i prawdopodobnie ten sam skutek będą miały u naszych pierzastych przyjaciół.

BRĄZOWY RYŻ - ze wszystkich ziaren i zbóż, będzie on z najmniejszym prawdopodobieństwem powodował dolegliwości trawienne. Nie tylko jest jednym z najbardziej lekkostrawnych pokarmów, ale jest także antybiegunkowy i zawiera składniki antyrakowe. Papugi będą jadły ryż w dowolnej formie, także kiełkujący. Jako pokarm dla usamodzielniania piskląt nie ma sobie równych. Dieta makrobiotyczna, praktykowana na całym świecie w celach leczniczych oparta jest właśnie na brązowym ryżu i jarzynach. 

ORZECHY - są naturalnym źródłem tłuszczu dla naszych papug. Tłuszcz jest najbardziej skoncentrowanym źródłem energii. Dostarcza dwa razy więcej energii niż proteiny czy węglowodany. Pomagają one magazynować energię w ciele i są konieczne do normalnego obiegu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), im bardziej siedzący tryb życia twoja papuga prowadzi, tym mniej potrzebuje tłuszczu - pamiętaj o tym karmiąc swoją papugę. Orzechy są bardzo dobrym pożywienie na zimne dni, gdy twoja papuga potrzebuje dodatkowej energii aby utrzymać temperaturę swojego ciała. Jako antyrakowe i zabezpieczające serce orzechy są wartościowym składnikiem diety twojej papugi.

SŁODKIE ZIEMNIAKI (yam) - zawierają dużą dawkę antyutleniacza, betakarotenu, który zabezpiecza przed chorobami serca, kataraktą i wieloma nowotworami. Kiedy masz powody być zaniepokojony o zdrowie oczu papugi dodaj je do pokarmu. Jeśli papuga ma suchą lub szorstką skórę betakaroten też może pomóc. Są uważane za jeden z najbardziej pożywnych składników diety i papugi w każdym wieku lubią ich smak, kolor i konsystencję. Są także dobrym źródłem błonnika. 

PESTKI WINOGRON - daj swojej papudze winogrono z pestkami i zobacz co najpierw zje! Bez pudła, najpierw wydobędzie pestki i zje je spojrzeniem, które powie ci, że myśli, że znalazła skarb. I ma rację. Wyciąg z ziaren winogron jest bardzo silnym antyutleniaczem 50 razy mocniejszym niż wit. E. W Europie używany jest przez ponad 40 lat. We Francji jest podstawowym lekiem antyżylakowym. Jest także używany do leczenia problemów z oczami, artretyzmu, kataru siennego i innych alergii, a także Zespołowi Braku Uwagi (Attention Deficit Disorder). Zgodnie z Doane i Qualkinbush, autorami "My Parrot, My Friend" wyrywanie piór u papug można leczyć podobnym antyutleniaczem, nazywanym Pycnogenol, który jest tą samą substancją co ekstrakt z nasion winogronowych, ale wydobywanym z nadmorskiej, francuskiej sosny. Nie tylko ziarna leczą, także cały owoc jest bardzo uniwersalnym remedium. Jest używany efektywnie w leczeniu m. in: zakażeń wirusem herpes i chorób serca.

To tylko niektóre ze środków naturalnych, które możemy wykorzystać jako środek zapobiegawczy i leczniczy. Tak na prawdę zdrowie i jakość życia naszych papug leży w naszych rękach. I należy do nas mądrze wybierać im jedzenie. 


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa. Został tam umieszczony w 2002 roku. Jest to artykuł tłumaczony.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!