ARTYKULY O PAPUGACH
jak zywic, jak oswajac, jak zrozumiec, jak rozpoznac choroby, jak leczyc i wiele innych.

PIERWSZA POMOC W NAGLYCH WYPADKACH

Nowe posty  Wyswietl liste uzytkowników Forum  Przeszukaj Forum  Pomoc - jak uzywac Forum
  Wejdz na chat  Idz do Galerii Zdjec  Rejestracja  Zaloguj sie
ZDROWIE
 Papugi Forum Dyskusyjne : ZDROWIE
Tytul Temat: Papuga kozia (Temat zablokowany Temat zablokowany) Twoja odpowiedzNowy temat
Autor
Wiadomosc << Poprzedni temat | Nastepny temat >>
duzydamian

Aktualnie: Offline
Wyslano: 19 maja 2006 o godzinie 22:28 |  

Moja papuga kozia wygryzła sobie pióra na ogonie i zostały gołe dutki. Co może być przyczyną?I czy to jest w jakiś sposób groźne? Prosze o pomoc,bo martwie sie o tego ptaka. 

[UWAGA: Zawsze bierz pod uwage na ile wiarygodna jest osoba udzielajaca rady.
Pamietaj, ze takie same objawy moga wystepowac w wielu chorobach. Nigdy nie stosuj leczenia zalecanego komus innemu - Administrator Forum]

do góry Zobacz duzydamian's Profil Szukaj innych postow napisanych przez duzydamian

Norma38

Wyslano: 20 maja 2006 o godzinie 03:47 |  

Skubanie piór to dolegliwosc majaca czesto podloze psychiczne (np. stres, tesknota itd.). Jest jednak wiele innych przyczyn mogacych wywolac wyrywanie sobie piór przez papuge tj. uczulenia, pasozyty, zle zywienie, bakterie, wirusy, podraznienia skóry, chora tarczyca (np. od zbyt suchych i ciemnych pomieszczen) itp. Czasem przyczyna skubania moze stac sie substancja drazniaca jak dym tytoniowy, opary detergentów, perfum itp. Takze zbyt intensywne i czeste glaskanie przetluszcza pióra, niszczy ich warstwe ochrona i skleja je, a w konsekwencji powoduje intensywniejsze przeczesywanie dziobem i wyskubywanie. Do podobnej sytuacji moze doprowadzic np. rana na skórze. Aby zapobiec niektórym przyczynom powstawania tej dolegliwosci profilaktycznie stosujemy kapiele lub spryskiwania papugi. Uelastycznia to pióra i zmywa z ich powierzchni alergeny, bakterie oraz grzyby. Srodkiem zaradczym na wyskubywanie piór moze byc kolnierz wykonany z tworzywa sztucznego. Oczywiscie przed jego zalozeniem trzeba skonsultowac sie z weterynarzem i ustalic przyczyne choroby.

Wypowiedz byla edytowana przez: Norma38 14 czerwca 2006 o godzinie 15:01

Pamietaj, ze takie same objawy moga wystepowac w wielu chorobach. Nigdy nie stosuj leczenia zalecanego komus innemu - Administrator Forum]

do góry Zobacz Norma38's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Norma38

Hebi

Wyslano: 20 maja 2006 o godzinie 08:52 |  

Norma, a może byś przeczytała pytanie, zanim na nie odpowiesz? Ptak nie wyrywa sobie piór, tylko zniszczyl sterówki, zostawiając gołe dutki. Więc Twój post jest nie na temat.

Link, który podałaś, też się do niczego nie nadaje. Jest w nim wiele błędnych i szkodliwych informacji.

Kolejne posty nie na temat będą kasowane.

Wypowiedz byla edytowana przez: Hebi 20 maja 2006 o godzinie 08:56

do góry Zobacz Hebi's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Hebi Odwiedz Hebi's strona domowa

Joanna

Wyslano: 20 maja 2006 o godzinie 09:57 |  

Norma - przeczytaj napis pod każdym postem w tym dziale, a potem się zastanów nad tym czy dysponujesz odpowiednią wiedzą zeby tutaj w ogóle zabierać głos.

Damian - jesteś pewien, że papuga sobie wygryzła pióra? A nie po prostu połamała? Czy tylko pióra w ogonie?

Dałbyś radę zrobić zdjęcie?

Poczytaj też artykuł http://www.papugi.resnet.pl/artykuly/WyrywaniePior.htm na razie na wszelki wypadek, bo nie wiem czy w Twoim przypadku coś da.

Pozdrawiam,
Joanna

Wypowiedz byla edytowana przez: Joanna 20 maja 2006 o godzinie 09:58

o mojej książce

o mnie

do góry Zobacz Joanna's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Joanna Odwiedz Joanna's strona domowa

duzydamian

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 13:20 |  

Jestem pewien,że wygryzła sobie pióra tylko na ogonie.Zdjęcie poniżej.
Papuga jest u mnie od ok pół roku i nigdy nie było z nią problemów.

do góry Zobacz duzydamian's Profil Szukaj innych postow napisanych przez duzydamian

zzyx

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 13:46 |  

Widziałeś naocznie jak ona wygryza te pióra? Widzę, że lotki też są wygryzione-zniszczone końcówki.

Zlikwiduj te ścierne nakładki, daj normalne żerdzie z gałęzi z korą o różnej grubści. Przy takiej grubości żerdzi nie zapobiegna przerastaniu pazurów, a tylko kaleczą delikatną skórę na stopach. To tak jakby człowieka gołą d... posadzić na papierze ściernym. Pazury zwyczajnie przytnij cążkami. Poza tym ten papier ścierny może też niszczyć pióra, przynajmniej lotki - widać, że sie opierają na żerdzi.

pozdrawiam

zzyx

do góry Zobacz zzyx's Profil Szukaj innych postow napisanych przez zzyx

duzydamian

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 15:22 |  

pióra wygryzł sobie dziobem sam to widziałem

zoltar

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 15:32 |  

Duzydamian -> Opisz, czym żywisz papugę ?

Pozdrawiam

do góry Zobacz zoltar's Profil Szukaj innych postow napisanych przez zoltar

duzydamian

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 15:42 |  

moja papuga je tylko jabłko,marchewke ,słonecznik i bardzo mało ziarna.
Nic innego nie chce jeść,pomimo prób zmiany firm produkujących mieszanki.

Pozdrawiam.

zoltar

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 17:29 |  

Modrolotki są w odróżnieniu od większości papug są zaliczane przez naukowców nie do ziarnojadów, tylko do wszystko jadów. Dlatego w ich diecie należy zadbać o trochę inne proporcje produktów zywieniowych niż np: w przypadku nimfy. Moja modrolotka też nie je zbyt dużo ziarna. Modrolotka również z tego wzgledu, ze jest wybitnie ruchliwą papugą może jeść troche tłuściej niż większość papug (zaraz to co piszę zostanie ostro skrytykowane) i dlatego w tym przypadku tym, ze je więcej słonecznika bym się też nie marwił pod warunkiem, że ptak jest wiekszość czasu wypuszcany na loty poza klatką (żeby spalił duże ilości tłuszczu pochodzacego ze słonecznika). Natomiast nic nie napisałeś o białkach zwierzęcych, jak robaki, jajko, ryby. To wszystko kózki żyjące na wolności jedzą. Więc jeszcze wzbogać diete papugi. Larwy mączniaka, świerszcza można samemu hodować, albo kupować w sklepach wędkarskich lub zoo.
Pozatym marchew i jabłko to jest zdecydowanie za mało, należy podawać ugotowaną fasole ( fasole mung i soczewice można podawać w postaci kiełków), zielska, ważywa i wiele innych rzeczy o których mozesz poczytać na www.papugi.resnet.pl. Mimo, ze strona jest o nimfach, to z niej wyczytasz co mogą papugi jeść, a że masz kózkę to tylko kwestia proporcji.
Oczywiście w żasnym wypadku nie twierdzę, że powodem zachowania twojej papugi jest niewłaściwe żywienie, przy czym tego nie można wykluczyć. Niezależnie od skubania i tak papugę należy porawnie karmić.

Pozdrawiam

Wypowiedz byla edytowana przez: zoltar 21 maja 2006 o godzinie 17:33

luska

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 19:00 |  

zoltar napisal(a):
białkach zwierzęcych, jak robaki, jajko, ryby. To wszystko kózki żyjące na wolności jedzą. 

Nie na temat: zoltar, możesz podać stronę, na której są informacje o zachowaniu modrolotek na wolności?  (coś więcej, poza ich ruchliwością, i temu podobnymi sloganami, coś o życiu na wolności, czy żyją w stadach, parach, czy w pojedynkę..) Nie wyobrażam sobie, jak one mogą jeść rybę na wolności? Zobaczą zdechłą rybę na brzegu, podlatują i ją zjadają? Ciężko mi to sobie wyobrazić. Z tym się nigdzie nie spotkałam...

do góry Zobacz luska's Profil Szukaj innych postow napisanych przez luska

zoltar

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 19:19 |  

"Zobaczą zdechłą rybę na brzegu, podlatują i ją zjadają?"
Prawie dokładnie . Pozatym ryby w ograniczonych ilościach mogą jeść wszystkie papugi i tutaj nieczego odkrywczego nie napisałem. Zresztą nie tylko modrolotki tak robią.   
"coś więcej, poza ich ruchliwością, i temu podobnymi sloganami" - co twoje modrolotki nie są ruchliwe ?, bo maja cały czas coś robi to znaczy z wyjątkiem siedzenia w jednym miejscu bo to jej się prawie nie zdaża.
Na większości stron poświęconym modrolotkom jakieś cząstkowe informacje o ich życiu na wolności spotkasz. Również są fotografie wolno zyjących kózek, więc ktoś kiedyś je na wolnosci widział, i coś nie coś napisałem na ten temat. Jedno z forum poświęconych modrolotkom to
www.kakariki.net
Tam sie mozesz dowiedzieć troche rewelacji o żywieniu, bzdur też jak to na forum bywa. Generalnie w przepisach dotyczacych przerabiania karmy dla nimf, pod kątem modrolotek zalecają dosypywać i to dość sporo słonecznika. Pozatym jak wcześniej wspomniałem, modrolotka pod względem żywienia jest inaczej zakwalifikowana niż większość papug, coś powodem z całą pewnością jest.

Pozdrawiam

luska

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 19:44 |  

Ok, dzięki za link. Zdjęcia modrolotek na wolności widziałam, wszyscy modrolotkarze wiedzą zapewne, na której stronie, ale nic poza zdjęciami tam nie ma. Tak, modrolotki są ruchliwe, ale mnie ciekawi, czy żyją w stadach, czy pojedynczo (na zdjęciach jest zawsze po 1 papudze, więc wniosek nasuwa się jeden,choć z drugiej strony papugi są z reguły zwierzętami stadnymi...) Żywić sie chyba powinno dosłownie każdy gatunek papug inaczej, mimo że np. nimfa, nierozłączka i falista- wszystkie pochodzą z Australii, lecz każda posiada inne uwarunkowania genetyczne i ewolucyjne, a to pociąga za sobą odmienne wymagania żywieniowe.

Mnie chodzi o życie modrolotek na wolności, jak ono wygląda? Nigdzie nie mogę znaleźć za wiele. Wszelkie informacje są naprawdę cząstkowe, wszędzie tylko wciąż powtarzane ogólniki. A ja bym chciała bardziej szczegółowo

przepraszam, że nie na temat.

do góry Zobacz luska's Profil Szukaj innych postow napisanych przez luska

zoltar

Wyslano: 21 maja 2006 o godzinie 20:43 |  

Luska-> co do jednego możemy być napewno zgodni, że na jabłuszku, marchewce i słoneczniku kózka dobrze nie pożyje. Więc podzielmy się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą, żeby człowiek zaczą ptaka normalnie karmić, już niechodzi mi o optymalne żywienie z uwzglednieniem gatunku, bo na tak skromnym urozmaiceniu jadła żadna papuga nie pociągnie zbyt długo w zdrowiu.
Wracając do upierzenia, czy fotka jest zrobiona po kąpieli ?
Jeszcze mam pytania
Czy papuga ma co robić, ma w klatce jakieś rzeczy do zniszczenia ?
Czy papuga jest codziennie na dość długo wypuszczana z klatki ?

Pozdrawiam
PS
Co do stadnej natury modrolotek, to mam sprzeczne informacje, być może też róznie różne podgatunki się zachowują, a może zależy to od pory roku tak jak u wilków, a może od terenu występowania. Ja stawiam na to drugie, to znaczy przynajmniej moja sprawia wrażenie idywidualistki, a są okresy kiedy naprawdę szuka towarzystwa. Z tym, że obserwacja w domu pojedynczej papugi może bardzo odbiegać od rzeczywistości, a pozatym ptak napewno ma zwichrowaną psychikę.

Wypowiedz byla edytowana przez: zoltar 21 maja 2006 o godzinie 22:42

strona z 2 Nastepna >>
  Twoja odpowiedzNowy temat
Wersja do wydrukowania Wersja do wydrukowania

Nie mozesz rozpoczynac nowe tematy
Nie mozesz odpowiadac w rozpoczetych juz tematach
Nie mozesz kasowac swoich postow
Nie mozesz edytowac swoje posty
Nie mozesz zakladac sondy
Nie mozesz glosowac w sondach