ARTYKULY O PAPUGACH
jak zywic, jak oswajac, jak zrozumiec, jak rozpoznac choroby, jak leczyc i wiele innych.

PIERWSZA POMOC W NAGLYCH WYPADKACH

Nowe posty  Wyswietl liste uzytkowników Forum  Przeszukaj Forum  Pomoc - jak uzywac Forum
  Wejdz na chat  Idz do Galerii Zdjec  Rejestracja  Zaloguj sie
ZDROWIE
 Papugi Forum Dyskusyjne : ZDROWIE
Tytul Temat: Witaminy dla papug -za i przeciw! Twoja odpowiedzNowy temat
Autor
Wiadomosc << Poprzedni temat | Nastepny temat >>
kruczek012

Aktualnie: Offline
Wyslano: 01 lipca 2010 o godzinie 20:57 | Cytuj kruczek012

witam!
Jak pewnie większość z Was wie moja przypadkowa wypowiedź na temat witamin w dziale" oddam papugę" wywołała swego rodzaju burzę. Ponieważ był to dział o zupełnie innej tematyce a na temat podawania witamin papugom wypowiedziało się tylko kilkoro z Was pragnę rozpocząć nowy temat! "Witaminy dla papug- za i przeciw"
Mam  nadzieję, że zechcecie się wypowiedzieć w tej sprawie, podzielić własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, na pewno wielu z nas wyciągnie z tego jakieś wnioski.

[UWAGA: Zawsze bierz pod uwage na ile wiarygodna jest osoba udzielajaca rady.
Pamietaj, ze takie same objawy moga wystepowac w wielu chorobach. Nigdy nie stosuj leczenia zalecanego komus innemu - Administrator Forum]

do góry Zobacz kruczek012's Profil Szukaj innych postow napisanych przez kruczek012

borzecki

Wyslano: 01 lipca 2010 o godzinie 21:06 | Cytuj borzecki

Ciężkie jest kwalifikowanie witamin w kategoriach "za" i
"przeciw", ponieważ czasami są one niezastąpione (stany
chorobowe, gdy papuga nie ma zbytniej ochoty na jedzenie)
i wtedy nikt nad tym nie polemizuje. Myślę, że lepiej by
było dyskutować na temat "w jakich sytuacjach" tych
witaminek użyć.

Pamietaj, ze takie same objawy moga wystepowac w wielu chorobach. Nigdy nie stosuj leczenia zalecanego komus innemu - Administrator Forum]

do góry Zobacz borzecki's Profil Szukaj innych postow napisanych przez borzecki

Pepelotka

Wyslano: 01 lipca 2010 o godzinie 21:56 | Cytuj Pepelotka

Dokładnie, ja skłaniałabym się by witamin w płynach używać
tylko przy kuracjach chorobowych, ale nie upraszczać sobie
nim i życia i podawać zdrowej papudze w zastępstwie za
owoce i warzywa.

do góry Zobacz Pepelotka's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Pepelotka

glizda177

Wyslano: 01 lipca 2010 o godzinie 22:01 | Cytuj glizda177

zgadzam się z tym że jak żywie sie ptaka odpowiednio to witaminy nie trzeba tak podawać ja raz na jakiś czas podam dla czystego sumienia i z upierdliwości ,lub tym ptakom które wiem że powinny dostac typu skubiąca się aleksa .W tym okresie (letnim) na łąkach znajdzie się wiecej cennych witamin i sa lepiej przyswajalne ,a zima to inna sprawa wtedy podaje witaminy bo te warzywka i owoce szprycowane sa że aż miło i na pewno nie sa tak napełnione witaminkami 

do góry Zobacz glizda177's Profil Szukaj innych postow napisanych przez glizda177

kruczek012

Wyslano: 01 lipca 2010 o godzinie 23:16 | Cytuj kruczek012

Cieszę się,że temat został podjęty!
borzecki:
Myślę, że lepiej by
było dyskutować na temat "w jakich sytuacjach" tych
witaminek użyć.
Uważam ,że z takiego tematu też można wyciągnąć jakieś wnioski, więc może rozszerzmy temat! (nie bardzo wiem jak kogoś zacytować to kopiuję i wklejam -wybaczcie!)
 glizda177;
zima to inna sprawa wtedy podaje witaminy bo te warzywka i owoce szprycowane sa że aż miło i na pewno nie sa tak napełnione witaminkami
  Uważam,że to słuszne spostrzeżenie,ale może się mylę?
czy papugi zimą nie są bardziej narażone na niedobory witamin?
a może i zimą znajdzie się coś czym można je zastąpić?

do góry Zobacz kruczek012's Profil Szukaj innych postow napisanych przez kruczek012

borzecki

Wyslano: 01 lipca 2010 o godzinie 23:56 | Cytuj borzecki

Papugi zimą (tzn. które zimują w wolierach zewnętrznych) potrzebują diety przede wszystkim bogatszej w
tłuszcze (ale bez przesady!), dawki witamin chyba się wtedy nie zmieniają. Dobrym źródłem zdrowego
pożywienia w tym okresie są kiełki, jadalne rośliny z doniczek i inne rzeczy, które można wyhodować we
własnym zakresie w domu.

Myślę, że dobrym pomysłem jest dawanie trochę większej ilości granulatu właśnie ze względu na braki w
naturalnym pożywieniu.

Joanna

Wyslano: 02 lipca 2010 o godzinie 08:58 | Cytuj Joanna

Tutaj nie bardzo przydaje się własne doświadczenie i obserwacje, tylko wiedza czerpana ze specjalistycznej literatury.

Witaminy są to leki, a leki stosuje się wtedy kiedy wymagane jest leczenie. Na rynku są różne preparaty witaminowe. Ja bym je podzieliła na trzy grupy:

1. produkowane przez firmy medyczne, które produkują różne leki;
  2. produkowane przez firmy produkujące karmę dla zwierząt, i tutaj są dwie grupy: a) firma produkuje obok karmy też specjalistyczne preparaty witaminowe itp, ważne jest to, że podany jest dokładny skład preparatu i b) preparaty, na których nie jest podany skład, jest tylko napisane, że to "wiaminy dla ptaków".

Podawać ptakom powinno się tylko preparaty z grupy pierwszej i ew. z 2a. W ogóle nie powinno się (w żadnym przypadku) podawać preparatów z grupy 2b. Postaram się później wymienić firmy produkujące witaminy w każdej z tych grup.

Nie powinno się też podawać witamin dla ludzi, np. Vbowitu, który jest polecany w wielu starszych książkach, ale to dlatego, że wtedy nie były jeszcze dostępne u nas odpowiednie preparaty.

Problem polega na tym, że takie witaminy łatwo przedawkować. Druga sprawa, to nie wiadomo jak takie witaminy są przyswajane. To tak samo jak w przypadku tego typu preparatów dla ludzi.

Czyli nie powinno się podawać witamin tak na codzień. Powinno się podawać odpowiednie witaminy w konkretnych stytuacjch, które wymagają suplementowania witamin.

Pozdrawiam,
Joanna

o mojej książce

o mnie

do góry Zobacz Joanna's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Joanna Odwiedz Joanna's strona domowa

agngrz

Wyslano: 02 lipca 2010 o godzinie 11:15 | Cytuj agngrz

Ja podaję witaminy Krakciowi i Rokuńciowi, w soku, od kilku tygodni, raz dziennie. Z tym, że wcześniej podawałam codziennie, a teraz co 2 dni. Jest to Necton S, zalecony przez dr Ledwoń, bo Roko miał bardzo słaby i łuszczący się dziób stąd decyzja o witaminach. Prawdopodobnie czegoś nie przyswajał, a Krakcio (z resztą jak i Roko) na pierzenie.

I Krakciowi i Rokuńciowi znacznie poprawił się stan piór (Roko prawie cały obrósł!), a poza tym dziób Rokuńcia wygląda teraz bardzo ładnie.

Zostało mi już bardzo mało tego Necton'u, więc po prostu "wykończę" go (pewnie jakieś 2-3 tygodnie jeszcze) i przestanę podawać.

Nie zmienia to jednak faktu, że Roko, pomimo, że uwielbia owoce i warzywa, zieleniny ani granulatu nie tknie, więc problem z łuszczeniem dzioba może powrócić, a co za tym idzie, witaminy też, chociaż też uważam, że nie jest to rozwiązanie. Zbliansowana i odpowiednia dieta to podstawa

do góry Zobacz agngrz's Profil Szukaj innych postow napisanych przez agngrz

kruczek012

Wyslano: 02 lipca 2010 o godzinie 16:48 | Cytuj kruczek012

A co jeśli ktoś sam robi mieszankę dla swoich papug?
gdzieś na forum była mowa o papudze z dominikany ,ktoś miał problem z karmą,sprowadzenie gotowej nie bardzo było możliwe, no i stąd właśnie moje pytanie bo na pewno jest wiele osób które kupują ziarno  u np.rolnika i sami robią mieszankę ,a każdy z nas wie ,że mieszanki firmowe jednak są wzbogacane jakimiś witaminami.
więc podsumowując ; chcemy być pewni ,że nasz pupil je dobre, pewne ziarno(a nie zatęchłe jak to się czasem zdarza) tylko teraz pytanie czy takowe ziarno bez dodatków witaminowych jest wystarczające?
dodam może jeszcze,że niektóre papugi mogą nie lubić owoców i warzyw jak np. papugi angarza. co wtedy?

borzecki

Wyslano: 02 lipca 2010 o godzinie 17:23 | Cytuj borzecki

Jeżeli oprócz ziarna papuga je odpowiednie ilości owoców, warzyw i zielenin, to nie potrzebuje dodatkowych witamin w karmie.
Natomiast, jeżeli nasi pupile nie chcą jeść zdrowego pożywienia (bądź jedzą, ale w ograniczonych ilościach), to należy
pomyśleć o granulacie - najlepiej naturalnym. Granulat zawsze jest lepszym rozwiązaniem, aniżeli regularne karmienie tzw.
"chemią", czyli dodatkowymi witaminkami.

Czarodziejka

Wyslano: 06 lipca 2010 o godzinie 15:51 | Cytuj Czarodziejka

Ale jesli jest konkretny niedobor czy problemn zdrowotny-mozna wzmocnic ptaka takimi witaminami.Moj kacper nie jadl np nic oprcz ziarna,.Dostawal witaminy.Teraz je wiekszosc rzeczy jadalnych dla papugi I witaminki poszly w odstawke
Nie lubie stosowania witamin ot tak,bez przyczyny.

do góry Zobacz Czarodziejka's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Czarodziejka

Joanna Jeziorek

Wyslano: 11 lipca 2010 o godzinie 10:24 | Cytuj Joanna Jeziorek

Jestem przeciwna podawania papugom chemicznych witamin. Nie wiadomo jakie papugi mają zapotrzebowanie na witaminy, chemiczne witaminy nie "żyją" w organizmie, nie przekształcają się w kolejne związki z braku naturalnych enzymów towarzyszących naturalnie występującym witaminom.

Oczywiste jest, że nie jesteśmy w stanie zbilansować ptasiej diety i suplementy są konieczne.

Idealnym rozwiązaniem jest pyłek kwiatowy: czysty, naturalny i bardzo bogaty również i w witaminy. (Zalety pyłku są opisane w internecie.)

Na papugi (i psy) ma równie korzystny wpływ, co na codzień stwierdzam u swoich zwierzaków. Od wielu lat moje ptaki nie dostają preparatów witaminowych, tylko pyłek. Mają jednak czasem dostęp do granulatów ZuPreem.

Pozdrawiam - Joanna

do góry Zobacz Joanna Jeziorek's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Joanna Jeziorek Odwiedz Joanna Jeziorek's strona domowa

Patt91

Wyslano: 11 lipca 2010 o godzinie 16:09 | Cytuj Patt91

Ja sypie płaską łyżeczkę do karmnika 2x w tygodniu witaminek z tranem..

do góry Zobacz Patt91's Profil Szukaj innych postow napisanych przez Patt91 Odwiedz Patt91's strona domowa

Jesli chcesz wyslac odpowiedz w tym watku musisz najpierw zalogowac sie
Jesli nie jestes jeszcze zarejestrowanym uzytkownikiem to nie czekaj dluzej zarejestruj sie

Twoja odpowiedzNowy temat
Wersja do wydrukowania Wersja do wydrukowania

Nie mozesz rozpoczynac nowe tematy
Nie mozesz odpowiadac w rozpoczetych juz tematach
Nie mozesz kasowac swoich postow
Nie mozesz edytowac swoje posty
Nie mozesz zakladac sondy
Nie mozesz glosowac w sondach