ARTYKULY O PAPUGACH
jak zywic, jak oswajac, jak zrozumiec, jak rozpoznac choroby, jak leczyc i wiele innych.

PIERWSZA POMOC W NAGLYCH WYPADKACH

Nowe posty  Wyswietl liste uzytkowników Forum  Przeszukaj Forum  Pomoc - jak uzywac Forum
  Wejdz na chat  Idz do Galerii Zdjec  Rejestracja  Zaloguj sie
HODOWLA
 Papugi Forum Dyskusyjne : HODOWLA
Tytul Temat: Poszukuję papugi na Przyjaciela rodziny Twoja odpowiedzNowy temat
Autor
Wiadomosc << Poprzedni temat | Nastepny temat >>
fred

Aktualnie: Offline
Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 13:05 | Cytuj fred

Poszukuję papugi na Przyjaciela rodziny.
Jaką Papugę radzicie wybrać?

Jestem wstanie przebywać z nią około paru godzin dziennie. Raczej obawiam się wypuszczania poza klatkę z uwagi na możliwość niszczenia mebli, czy dużego TV led.(by mógł ze mną dużo obcować będzie w tym pokoju) Więc zamierzam kupić klatkę o podstawie 100 x 75 cm i wysokości około 150 cm.

Zależy mi na tym, by papuga ta była pupilem domowym, ale by przyzwyczajona była do wszystkich domowników. W lato zamierzam ją zabierać na działkę gdzie zrobić jej mogę wolierę.

Zastanawiam się nad różnymi gatunkami, wiem że jest to poważna decyzja więc nie chcę popełnić błędu. Gatunki, które mi się podobają z racji inteligencji, wieku, hałaśliwości, możliwości zapewnienia im godziwych warunków życia to; papużka falista, afrykanka, amazonka (chętnie , ale nie wiem, czy niewypuszczana nie będzie się męczyć), aleksandretta śliwogłowa, żako, mnicha, fisher z czarnym łebkiem lub inny nieznany mi gatunek papuga, który spełnia moje kryteria. Nie może być za hałaśliwy, większość roku będzie w dużej klatce, lub na żerdzi, a w lato w wolierze, ma być przyjaźnie nastawiony do całej rodziny i przypadkowe dziobnięcia nie mogą być zbyt silnie.

Na całą inwestycję chcę przeznaczyć nie więcej niż 7 000 zł. I nie sugeruję się ceną. Poszukuję ptaka młodego, ręcznie karmionego, najchętniej samca.

Najchętniej chciałbym, by ptak żył głównie na lub w okolicach żerdzi, na której by siedział (może być poza klatką).
do góry Zobacz fred's Profil Szukaj innych postow napisanych przez fred

eter
++ moderator ++

Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 13:22 | Cytuj eter

Piszesz, że papuga ma być przyjacielem. Przyjaciół nie zamyka się w klatce.... Musisz wypuszczać ptaka na kilka godzin dziennie, żeby sobie polatał - to ważne nie tylko ze względu na psychikę papugi. Możliwość lotu wpływa rownież na kondycję fizyczną ptaków, one są stworzone do latania :) Klatki szukaj raczej dłuższej niż wysokiej - papugi latają w poziomie, więc wysoka klatka nada się tylko do wspinania. Nie zmusisz papugi do siedzenia w jednym miejscu - to zywe stworzenie W jednym miejscu siedzi papuga chora i osowiała.
Jeśli dobrze poszukasz archiwum Forum, przekonasz się, że jesteśmy raczej źle nastawieni do ręcznego karmienia piskląt. Papugę można oswoic nawet wtedy, gdy wykarmiona jest przez rodziców. Gryzienie, niszczenie zależy od charakteru osobnika - zawsze możesz trafić na wandala do potęgi lub na grzecznego. To już jest loteria :)

Wypowiedz byla edytowana przez: eter 09 lipca 2011 o godzinie 13:24

do góry Zobacz eter's Profil Szukaj innych postow napisanych przez eter Odwiedz eter's strona domowa

fred

Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 13:35 | Cytuj fred

Dlatego właśnie się zastanawiam, czy jestem wstanie hodować papugę?
Czy temat mnie nie przerasta? Czy kupić może inne zwierzę do domu?

eter
++ moderator ++

Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 13:52 | Cytuj eter

Każde zwierzę prowadzi do jakichś strat materialnych :) No, może rybki w akwarium sa nieszkodliwe. Jeśli jednak zdecydujesz się na czworonoga, gryzonia, ptaka to trzeba je wypuszczać z klatki i wtedy zwierzak cos wykombinuje do zdemolowania.
Duże papugi ogryzają meble (nie jest to reguła, ale możliwości dzioba sa duże). małe papużki potrafia przegryźć kabelek, zniszczyć książkę. Tam gdzie ptak przesiaduje najczęściej znajda sie kupy. Czasem wystarczy pod stojakiem położyć gazetę na odchody a czasem trzeba biegać ze ścierą i sprzatać gówienka. Papugi potrafia tez nieźle naśmiecic wokół klatkie- łuski ziaren latają po okolicy. Jeżeli jestes pedantem, to może to być denerwujące.
Nie mam zamiaru Cię zniechęcac - papugi sa najcudowniejsze na świecie- warto jednak przemyśleć sprawę. A nuż trafi ci sie egzemplarz-wandal i szkoda by było, żebyś po jakimś czasie zmuszony był do oddania papugi. Chciałam Cie jedynie uczulić na potrzeby psychiczne i fizyczne papug- nigdy nie będa przyjaciółmi, jeśli Ty będziesz traktował je jak ozdobę w klatce. Piszesz, że latem papugi (liczba mnoga, bo papuga samotna to obraz smutku) byłyby w wolierze zewnętrznej. tam by były przyzwyczajone do latania. Przeniesienie ich na zimę do ciasnej mimo wszystko klatki, byłoby dla nich szokiem... Konieczne będzie wypuszczanie ich. Zapewnienie papugom zabawek, drzewek, gałązek do niszczenia w jakiś sposób ogranicza gryzienie wartościowych rzeczy w domu ale trafiaja się ptaszki, które wolą rzeczy zakazane od zabawek papuzich :)
Jeśli czujesz potrzebę obcowania ze zwierzętami to jestes też skłonny do pewnych kompromisów. Przeanalizuj ile jesteś w stanie tolerowac i z pewnościa znajdziesz odpowiednich kandydatów na przyjaciół :)

do góry Zobacz eter's Profil Szukaj innych postow napisanych przez eter Odwiedz eter's strona domowa

zielonakamila

!-zablokowane konto-!

Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 17:29 | Cytuj zielonakamila

[Ten post moze zawierac tresci nieprawdziwe lub szkodliwe, a takze odniesienia do slow, ktorych nikt nie wypowiedzial i faktow, ktore nie mialy miejsca. Moze tez zawierac tresci obrazliwe, osobiste ataki, prowokacje. - Administracja Forum]

Eter nigdy nie pękło ci chyba akwarium :-) szkody wyrządzone przez wodę dorównują tym jakie papugi są wstanie wyrządzić przez rok :-)
do góry Zobacz zielonakamila's Profil Szukaj innych postow napisanych przez zielonakamila

fred

Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 18:49 | Cytuj fred

eter napisal(a):
Piszesz, że papuga ma być przyjacielem. Przyjaciół nie zamyka się w klatce....Musisz wypuszczać ptaka na kilka godzin dziennie, żeby sobie polatał - to ważne nie tylko ze względu na psychikę papugi. Możliwość lotu wpływa rownież na kondycję fizyczną ptaków, one są stworzone do latania :)

Idąc Twoim tokiem rozumowania powinieneś swoje papugi wypuszczać na dwór, by sobie pofruwały. Dlaczego ograniczasz im przestrzeń do czterech ścian?
Chociaż godzinę dziennie na otwartej przestrzeni ;)

eter napisal(a):

Klatki szukaj raczej dłuższej niż wysokiej - papugi latają w poziomie, więc wysoka klatka nada się tylko do wspinania.

Rozumiem że kpisz ze mnie, gdyż widziałem niejedne zdjęcie klatki hodowców. Więc śmiem przypuszczać, że papuga miałaby u mnie komfortowe warunki. Klatka proponowana
przez mnie jest największą znaną mi w sprzedaży o której dowiedziałem się w ostatnim miesiącu (aktualnie jej nie widziałem, ale dowiedziałem się że jest dostępna) i naturalnie dla gatunków papug stroniących od fruwania, a lubiących się wspinać wydaje się być idealna. np. nierozłączek

Wypowiedz byla edytowana przez: fred 09 lipca 2011 o godzinie 19:29

amoniak8124
moderator

Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 20:47 | Cytuj amoniak8124

Moim skromnym zdaniem podejście Freda jest egoistyczne !!

1. Chcesz trzymać papugę w pojedynkę, a papugi trzeba trzymać PRZYNAJMNIEJ w parze- choć dwie papugi można oswoić tak samo jak jedną !!
2. Ręczne karmienie piskląt- poszukaj na forum, a do wiesz sie jaka to krzywda dla ptaków !
3. Papugi muszą mieć wolne loty po pokoju !!
4.Wszystkie papugi są hałaśliwe ( nawet moje falki nie dają rano spać :D)
5. Skoro jesteś takim egoistą i chodzi Ci tylko o pupila to czy będziesz w stanie zapewnić papudze dobrą dietę ? ( Po twoich wypowiedziach0 nie sądzę)
6. Musisz zrozumieć, że każda papuga ma inny charakter (nawet jeśli są tego samego gatunku) więc nie ma idealnego wzorca papugi !
7. Jeśli przemyśl wszystko jeszcze raz i jak będziesz na tyle empatyczna by zrozumieć papugę, napisz do nas jeszcze raz, a na pewno pomożemy przy wyborze gatunku !!
do góry Zobacz amoniak8124's Profil Szukaj innych postow napisanych przez amoniak8124

Rudzielec
moderator

Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 20:56 | Cytuj Rudzielec

Po pierwsze Eter to kobieta, po drugie nie kpi z Ciebie tylko próbuje pomóc:)
. Klatkami u hodowców się nie sugeruj, bo są różni "hodowcy", w tym
nastawieni na max zysk, a nie dobro ptaka. Dobra klatka dla papug
umożliwia im wylatanie się w poziomie, bo przecież papuga to nie
helikopter- w pionie nie polata. KAŻDA papuga musi latać - jakby było
inaczej, to nie miałaby skrzydeł...
Oprócz wielkości klatki zwracaj też uwagę na rozstęp między prętami; dla
najmniejszych papug nie powinien przekraczać 1,3 cm.
p.s. Jesteś pewien, że papużka falista spełnia Twoje kryteria? Mam dwie i im
się dzioby nie zamykają przez cały dzień, są okropnie hałaśliwe i
wszędobylskie (nie usiedzą spokojnie na żerdzi) :)

eter
++ moderator ++

Wyslano: 09 lipca 2011 o godzinie 22:36 | Cytuj eter

fred napisal(a):

Idąc Twoim tokiem rozumowania powinieneś swoje papugi wypuszczać na dwór, by sobie pofruwały. Dlaczego ograniczasz im przestrzeń do czterech ścian?
Chociaż godzinę dziennie na otwartej przestrzeni ;)

Przyznaję - jestem egoistką, bo dla własnej przyjemności trzymam w niewoli czterech ścian papugi. Nie wypuszczę ich jednak za dwór, bo to ptaki urodzone w niewoli i zginęłyby poza domem.
fred napisal(a):

Rozumiem że kpisz ze mnie, gdyż widziałem niejedne zdjęcie klatki hodowców. Więc śmiem przypuszczać, że papuga miałaby u mnie komfortowe warunki.

Nie kpię.

Ja mam o wiele mniejsze klatki od opisanych przez Ciebie. Klatki służą ptakom jedynie jako jadalnia - papugi 24/dobę przebywają poza klatką. Nie uważam, by miały komfortowe warunki mimo, że latają swobodnie po całym mieszkaniu.

Po co pytasz kogokolwiek o zdanie, skoro już zdecydowałeś co będzie dla Ciebie najlepsze? Polecam kakadu ale uprzedzam, że w takich komfortowych warunkach jakie jestes w stanie jej zapewnić, po roku papuga przestanie być ozdobą salonu. Wyskubany kurczak to przecież marna ozdoba

fred

Wyslano: 10 lipca 2011 o godzinie 01:09 | Cytuj fred

Przepraszam jeśli uraziłem eter.

Chciałem się zatem spytać znawców;
Czy papugi niszczą TV LCD? W ostatnich latach nie miałem żadnej papugi . A wcześniej jako młoda osoba i później miałem kilka papug od falistych poprzez kozę , aleksandrettę, rozellę białolicą, nimfę.

Faliste są najbardziej wygadane i najfajniejsze z tych co miałem. Kakadu nie zamierzam mieć bo ma ponoć `pudrowane pióra` i jest wybitnie niebezpieczna wraz ze swym dziobem do właścicieli także, bynajmniej taka jest opinia
Lubie zwierzęta. I chętnie nawet zezwoliłbym papudze przyszłej na fruwanie po domu gdybym miał pewność, że nie zgrandzi mocniej niż moje poprzedniczki, aczkolwiek falista potrafiła w locie uderzyć w szybę, czy nieznany przedmiot. Dlatego jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem. Może zabezpieczę TV jakimś pleksi.

Widziałem w sklepie afrykanki i wydawały mi się mało chętne do fruwania, a wydawały się bardzo bystre. Zastanawiam się też, czy nie kupić od hodowcy malutkiej falistej. Od Amazonek odstrasza mnie dziób zbyt duży i mniejsza inteligencja niż u falistych, ale nie wykluczam decyzji kupna, którejś z nich. Mnichy są też chyba bystre, ale mała jest wiedza o nich. Nie jestem snobem i jeżeli dojdę, że konkurencję deklasuje falista to taki wybór podejmę. Najpiękniejszą papugą jaką miałem była rozella białolica, ale niestety chyba to gatunek podchodzący z rezerwą do człowieka (z charakterkiem).

Więc trudno o właściwy wybór. Piękna też jest aleksandretta śliwogłowa, ale pytanie, czy równie bystra?

Ponoć można też hodować jednego fisherka, który też mi się bardzo podoba. Araruna chyba odpada bo wszystko w domu, by fruwało, łącznie z TV LCD ;) .

ps.
Papużkę falistą (Melopsittacus undulatus) o imieniu Puck wpisano w 1995 r. do Księgi Rekordów Guinnessa, jako ptaka z największym zasobem słów, który potrafi wypowiedzieć - aż 1728 słów

Z badań wynika, że wykształcony Polak zna około pięciu tysięcy słów. Ale na co dzień używa około dwóch tysięcy.

Czy są jakieś inne gatunki papug, które choć zbliżają się do tego wyniku? Moim marzeniem jest papuga wielkości amazonki z mniejszym dziobem, a inteligencją falistej. Jestem ostatnio pod wrażeniem afrykanek. Czy są one bystre?

Wypowiedz byla edytowana przez: fred 10 lipca 2011 o godzinie 02:34

zmazik97
+ moderator +

Wyslano: 10 lipca 2011 o godzinie 08:09 | Cytuj zmazik97

http://senegalki.papuzki.webd.pl/ - strona o afrykankach.
Papużki faliste mogą nauczyć się największej ilości słów ze wszystkich papug, a żako mówi najwyraźniej, ale pudruje, tak jak kakadu czy nimfa. Ale nie oznacza to, że każda papużka będzie chętna do nauki. Może ci się trafić taka, która wcale nie będzie miała chęci na powtarzanie słów, więc lepiej nie nastawiaj się od razu, że będzie gadać, bo potem możesz się rozczarować.
Raczej wątpię, żeby papużki dały radę uszkodzić telewizor :)
I pamiętaj, żeby kupić co najmniej parkę papug - będą szczęśliwsze :) 

fred

Wyslano: 10 lipca 2011 o godzinie 22:03 | Cytuj fred

zmazik97 napisal(a):

I pamiętaj, żeby kupić co najmniej parkę papug - będą szczęśliwsze :) 

Czy sugerujecie kupno dwóch papug (mogę kupić nawet 6 sztuk jeżeli będę miał pewność, że mimo to będą się także chętnie uczyły naśladować mowę i oswajać i będą zainteresowane głównie domownikami , a nie sobą?

Czy powinienem kupić ręcznie karmione?
Czy wcześniej powinienem u danego hodowcy nawiedzać ptaki, by jak je wezmę już mnie znały?
Czy znacie hodowców papug afrykanek i jaki gatunek byłby najlepszy na przyjaciela rodziny (z afrykanek)?

Z tych papug co widziałem afrykanki mają i budowę ciała i dziób spełniający moje kryteria. Są też bardzo ładnie ubarwione.
Czy one też pudrują?
Czy są popularne (wiedza na temat ich hodowli, chorób, wyżywienia)?
Czy lepiej naśladują głosy niż amazonki, czy żako?
Czy są wytrzymałe na choroby?

Niewykluczam też zabudowy klatki o wymiarach podstawa 100cm x 250cm i wysokości nawet ok 200 cm.
Czy mając taką klatkę nie musiałbym już papug wypuszczać z klatki, by ćwiczyły fruwanie?
Czy klatka taka mogłaby graniczyć z oknem?
Czy mugłbym papugi zabierać na działkę w mniejszej klatce?

Wypowiedz byla edytowana przez: fred 10 lipca 2011 o godzinie 23:23

zmazik97
+ moderator +

Wyslano: 10 lipca 2011 o godzinie 23:06 | Cytuj zmazik97

Nie kupuj ręcznie karmionych. Nie musisz ptaszków odwiedzać, wystarczy, żebyś oswajał w domu po zakupie.
Już wcześniej ci napisałam, że nie wszystkie papużki są chętne na naukę ludzkiej mowy. Możesz trafić na takie, które wcale nie będą chciały jej naśladować. Parka, trio czy stadko papużek nie będą potrzebowały ludzkiego towarzystwa tak, jak samotna papuga, ale to nie znaczy, że nie mogą się oswoić. Najlepiej kup papużki z jakiejś hodowli, gdzie były oswajane z człowiekiem od pisklęcia (to nie znaczy ręcznie karmione).

TUTAJ masz trochę informacji na temat afrykanek :)

fred napisal(a):
Niewykluczam też zabudowy klatki o wymiarach podstawa 100cm x 250cm i wysokości nawet ok 200 cm.
Czy mając taką klatkę nie musiałbym już papug wypuszczać z klatki, by ćwiczyły fruwanie?
Czy klatka taka mogłaby graniczyć z oknem?

Masz chyba na myśli wolierę pokojową :) Myślę, że mogłaby graniczyć z oknem. Z niej już byś nie musiał wypuszczać papużek, tylko dobrze by było, żebyś pierwszy wymiar zwiększył chociaż do 150 cm.

Wypowiedz byla edytowana przez: zmazik97 10 lipca 2011 o godzinie 23:12

fred

Wyslano: 10 lipca 2011 o godzinie 23:31 | Cytuj fred

Ja myślę o afrykankach
Czy dla afrykanek to by była dobra klatka? Jaki gatunek afrykanek jest najbardziej kumaty i czy są młode do kupna?

Jakie są jeszcze inne gatunki papug popularne do hodowli z naśladujących mowę ludzką i takich dla których życie w takiej klatce bez wypuszczania byłoby ok.

strona z 8 Nastepna >>
  Twoja odpowiedzNowy temat
Wersja do wydrukowania Wersja do wydrukowania

Nie mozesz rozpoczynac nowe tematy
Nie mozesz odpowiadac w rozpoczetych juz tematach
Nie mozesz kasowac swoich postow
Nie mozesz edytowac swoje posty
Nie mozesz zakladac sondy
Nie mozesz glosowac w sondach