MODROLOTKI

 

Odpowiednio żywione, trzymane w odpowiednich warunkach i niedopuszczane do większej liczby lęgów niż 2 w roku mogą żyć do ok. 16 lat, a rozmnażać się do 12 lat.

Przedwczesna śmierć może nastąpić w wyniku wypadków (duża aktywność tych papug). Są też one szczególnie podatne na stres. Hodowla wsobna (w bliskim pokrewieństwie) doprowadziła do osłabienia serca tak, że produkowana podczas stresu adrenalina może doprowadzić do nieregularnego bicia serca, co z kolei może prowadzić do śmierci ptaka (zawału). U modrolotek nawet dość "niewinne" zabiegi takie jak obcinanie pazurków czy chwytanie do ręki może skończyć się śmiercią. Czasem śmiercią może skończyć się niegroźny wypadek, nie ze względu na obrażenia, ale ze względu właśnie na stres. W innych przypadkach papuga w stresie może wpaść w stan podobny do szoku. Ptak nieruchomieje, traci kontrolę w mięśniach nóg oraz dostaje spazmów. W takiej sytuacji należy przenieść papugę w ciepłe, zaciemnione i spokojne miejsce. Po ok. 30 minutach papuga powinna przyjść do siebie. Aby jak najbardziej zminimalizować taką możliwość należy wystrzegać się hodowli wsobnej, zresztą takiej hodowli należy się wystrzegać także z wielu innych powodów.

Być może w Polsce modrolotki są odporniejsze, takie opinie słyszałam od polskich hodowców. Ponieważ problem podatności na stres jest warunkowany genetycznie to jest to całkiem możliwe.

Z innych chorób, na które modrolotki są szczególnie podatne należy wymienić pasożyty wewnętrzne i świerzbowca.

Pasożyty wewnętrzne (zwłaszcza Ascardia)- narażone na nie są papugi trzymane w wolierach zewnętrznych, papugi które mają kontakt z odchodami dzikich ptaków. Aby zminimalizować ten kontakt woliera powinna mieć dach, a podłoże powinno być często sprzątane i wymieniane. Zarażone ptaki mogą też zarażać się ponownie swoimi własnymi odchodami. Niektórzy radzą woliery/klatki z siatkowym dnem (odchody nie są wtedy dostępne dla papugi), ale w przypadku modrolotek, które bardzo lubią spędzać dużo czasu na ziemi, wydaje się to nie być zbyt dobrym pomysłem. Jaja pasożytów mogą przetrwać nawet kilka miesięcy jednak w suchym środowisku szybko giną. Najlepszym sposobem zapobiegania jest utrzymywanie suchego podłoża i usuwanie wszystkich odchodów przynajmniej raz w tygodniu.

Objawy: wychudzenie, biegunka, obecność w odchodach niestrawionych ziaren, pogorszenie jakości upierzenia i ogólne pogorszenie kondycji.

Zaleca się odrobaczanie ptaków raz lub dwa razy w roku, po lęgach w jesieni i na wiosnę. Najlepszymi środkami są: ivermectin, moxidectim, levamisole, oxfendazole i fenbendazole (wg. Dr M. J. Cannon).

Świerzb - chorobę wywołują roztocza z rodzaju Cnemidocoptes. Więcej o tej chorobie.

Poza tym modrolotki są narażone na takie same choroby jak inne papugi - o chorobach więcej przeczytasz na stronach Papuziego Centrum Informacyjnego.

 


© 2003 Joanna Karocka
 Papuzi Portal
Porozmawiaj o tym na Forum Dyskusyjnym Papugi