KOLOROWE MUTACJE

kliknij na zdjęciu aby zobaczyć duże zdjęcie

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że kolory na zdjęciach nie zawsze muszą dokładnie oddawać naturalny kolor ptaka. Zależy to od oświetlenia.

Nazwy loci (l. poj. locus) odnoszą się do artykułu o mutacjach papug.

 

 

TEORIA MUTACJI - WPROWADZENIE DO GENETYKI

     NAJPIERW ZOBACZ JESZCZE O KOLORACH I BARWNIKACH
U NIMF

więcej o mutacjach papug

   

Normalny szary, dziki:

samiec
normalm.jpg (19045 bytes)

samica
normalhen1.jpg (17855 bytes)

W odmianie dzikiej wytwarzana jest zarówno melanina, jak i psittacina.

Samiec jest ciemno szary, szary lub jasno szary (w takim przypadku jest podobny do odmiany srebrnej). Pierś i brzuch jaśniejsze. Twarz i czoło jest żółte, często z białym przy przejściu w szary. Czubek żółty z szarym końcem. Na policzkach wyraźne pomarańczowe plamy. Brzeg skrzydła jest biały (lusterko). Ciemno szary ogon. Nogi i dziób szare. Oczy ciemnobrązowe.

Samiczka ma wyraźnie na główce i czubku szare piórka. Żółty i pomarańczowy jest jakby przyszarzony. Czasem zmieszanie szarych i żółtych piór może dać jakby zielonkawy odcień. Ogon ma żółty z 'drabinką'.

Młode ptaki (do pierwszego pierzenia - ok 6 miesięcy) są podobne do samicy.

 

inne zdjęcia

 

RECESYWNE SPRZĘŻONE Z PŁCIĄ

Perłowa (pearl)

perlowa.jpg (20355 bytes)

Locus: opalowy

Głowa, policzki i lotki mają prawie takie samo ubarwienie jak u nimf dzikich. Redukcja melaniny następuje w środkach szarych piór. Daje to efekt koronki, cekinów - pióra pokrywowe są cętkowane biało, szaro, żółto, nawet z dodatkiem bardzo ciemnoszarego z pobłyskiem szafirowym. Wydaje się, że jest to połączone ze zwiększeniem natężenia żółtej psittaciny. Samice utrzymują wzór. Samce prawie zawsze wracają do normalnego upierzenia. Najczęściej już po pierwszym pierzeniu.

inne zdjęcia

wszystko o tej mutacji

 

Cynamonowa (cinnamon)

cinnamon1.jpg (21940 bytes)

Locus: cynamonowy

Nastąpiła zmiana koloru eumelaniny. W wyniku niekompletnej oksydacji kolor czarny (u nimf ciemnoszary) zmienił się w brązowy. U samiczek żółty dookoła głowy i na twarzy jest bardziej wydatny niż u dzikich samiczek. 

wszystko o tej mutacji

 

Lutino (lutino)

lutino.jpg (16465 bytes)

Locus: lutino na chromosomie płciowym; allel: lutino

Następuje całkowita blokada melaniny zarówno w piórach jak i w ciele. Ptak zachowuje barwnik żółty. W związku z tym odmiana ta nie ma koloru szarego, natomiast ubarwienie ma od białego i białokremowego do żółtego, przy czym główka zawsze jest żółta z pomarańczową plamą. Nóżki, dziób i pazurki są różowe. Oczy czerwone. 

inne zdjęcia    zdjęcia2

wszystko o tej mutacji

 
Żółtolica
Yellowcheek

zoltoglowa.jpg (20300 bytes)

Locus: pomarańczowy na chromosomie płciowym (nieopisany w artykule)

W odmianie tej pomarańczowa psittacina jest zredukowana, co powoduje, że plama na policzku ma kolor żółtozłoty, brzoskwiniowy, który nieznacznie wyróżnia się z żółtego tła. W tej odmianie (w przeciwieństwie do bladogłowej) pomarańczowa psittacina redukowana jest niezależnie od żółtej.

inne zdjęcia

wszystko o tej mutacji

 
Platinium

platino

plathen.jpg (9410 bytes)

Locus: lutino na chromosomie płciowym; allel: paralutino

Specjalnością australijską jest odmiana "platinium", która nie wystepuje nigdzie poza Australią. Charakterystyczne dla tej odmiany są jasny, przydymiony grzbiet, skrzydła i ogon; lotki i ogon mają zawsze ciemniejszy kolor niż reszta piór. Na skrzydłach występuje kolor brązowawoszary. Czubek jest często biały, a nogi i dziób jasno zabarwione

Geny mutacji lutino i paralutino znajdują sie w tym samym locus.

Przy łączeniu ptaków platinium i lutino możliwe jest uzyskanie ptaków, które mają jeden allel lutino i jeden paralutino. Ponieważ jest to mutacja sprzezona z płcią, taka sytuacja jest możliwa tylko u samców. Takie połączenie nazywa się "platino" (nie jest to osobna mutacja) czyli jakby brudny biały.

RECESYWNE NIE SPRZĘŻONE Z PŁCIĄ (AUTOSOMALNE)

Szek (arlekin)

Epied.jpg (31792 bytes)

cinszek_male.jpg (19823 bytes)

Locus: szek

Melanina jest eliminowana w łatach (plamach) zarówno z piór jak i ciała. Szare pióra ozdobione są plamami białych, żółtych lub kremowych piór. Nogi mogą mieć jasne plamy. Efekt jest bardzo różny. Od prawie w ogóle nie mających szarych piór, zwanych po angielsku 'heavy' do prawie nie różniących się od normalnych, zwanych 'light'. Najcenniejsze (oczywiście w rozumieniu wystawowym) są ptaki o symetrycznym układzie plam. Proporcje idealnego szeka są ustalane przez Towarzystwa organizujące wystawy (w USA żółtego powinno być 75 %, a szarego 25 %). 

zdjęcie szek i lutino

inne zdjęcia

wszystko o tej mutacji

 
Ciemnooka Czysta (żółty lub biały)
 czyste.jpg (15485 bytes)

Locus: szek (czarnooki czysty?)
Melanina jest eliminowana w piórach, ale nie w całym ciele. W związku z czym ptaki te wyglądają jak lutino, tylko mają ciemne oczy. Nie jest to odmiana do końca pewna. Niektórzy sądzą, że są to zupełnie czyste szeki. Inni uważają, że istnieje specjalny recesywny gen odpowiedzialny za tą odmianę.
Białogłowa (whiteface)

bialoglowa.jpg (17160 bytes)

Locus: niebieski; allel: niebieski

Psittacina żółta i pomarańczowa jest kompletnie zredukowana. Ptak ma zachowane szare upierzenie normalne, jednak występuje ono na białym tle. 

inne zdjęcia1    inne zdjęcia2    inne zdjęcia3

wszystko o tej mutacji

Bladogłowa, (bladolica) (pastel, pastelface, paleface)

pastelfac_male1.jpg (13714 bytes)

Locus: niebieski; allel: paraniebieski

Psittacina i żółta, i pomarańczowa jest zredukowana o około połowę w stosunku do normalnej. Żółty jest kremowy do białego, plama policzkowa żółto pomarańczowa. Obie psittaciny redukowane są razem, w przeciwieństwie do żółtolicej.

Allel tej mutacji oraz allel białogłowej znajdują sie w tym samym locus. Odmiana ta jest dominująca w stosunku do białogłowej. Więcej na ten temat

inne zdjęcia

wszystko o tej mutacji

 

Oliwkowa (oliv, emerald, oliv spangle, Suffused yellow, Greygreen)

oliv.jpg (7161 bytes)

Locus: nieznany

Jest to jedna z najnowszych odmian, uzyskana parę lat temu w USA. Są to ptaki lekko zielonkawe, czasem coś jakby musztardowe. Melanina w tej odmianie zostaje zmieniona tak, że zachodzi w reakcję z żółtą psittaciną co daje właśnie zielonkawo szary kolor. 
Płowa
(Fallow)

fallow2.jpg (32515 bytes)

fallowszek.jpg (40454 bytes)

Locus: fallow (?)

Następuje jeszcze większa niż w przypadku cynamonowej redukcja melaniny oraz jej wyblaknięcie zarówno w piórach jak i ciele. Szare partie upierzenia otrzymują jasny kolor szaro brązowawy (jakby wyblakły cynamonowy). Głowa jest zawsze żółta, plama policzkowa pomarańczowa, oczy czerwone, dziób i nogi blade. U samiczek żółty dookoła głowy i na twarzy są wydatniejsze.     

wszystko o tej mutacji

Recesywny Srebrny
  
Erecsilver.jpg (39636 bytes)

Locus: fallow (?)
Melanina jest zredukowana i rozcieńczona w piórach i opcjonalnie w ciele. Szare partie upierzenia otrzymują kolor jasno szary, srebrny. Oczy czerwone. Jest to odmiana europejska, popularna też w USA.

wszystko o tej mutacji

Australian Pastel Silver

srebrny.jpg (9707 bytes)

Locus: dilute

Melanina jest zredukowana lub rozcieńczona w piórach, ale utrzymana w ciele, dziobie i pazurkach. Szare pióra otrzymują jasno szare lub srebrne ubarwienie.  

inne zdjęcia1      inne zdjęcia2

białogłowe pastelowo srebrne

wszystko o tej mutacji

Lutino

NOWOŚĆ

 

Wg najnowszych doniesień odmiana autosomalna lutino (nie sprzężona z płcią) pojawiła się i u nimf. Nie ma na ten temat jeszcze dokładnych danych. Wygląda na to, że autosomalny gen lutino jest allelem genu odmiany płowej. Ptak tej odmiany wygląda tak samo jak odmiany lutino sprzężonej z płcią.

DOMINUJĄCE

Dominujący Srebrny

SF Dom Sil Male.jpg (48128 bytes)
Single Factor samiec białogłowy

srebrn_pastelface.jpg (16305 bytes)
Double Factor (samica)

Locus: dominujący dilute

Melanina jest zredukowana w piórach w różnym stopniu. W SF samce zwykle utrzymują ciemne na głowie. A u samiczki  występują brązowe odcienie, które są mylące w zaklasyfikowaniu fenotypu. 

DF - rozmycie melaniny może być bardzo widoczne, tak, że na pierwszy rzut oka można nawet takiego ptaka pomylić z lutino. Najładniej wygląda jak się połączy z białogłową.

 

inne zdjęcia

wszystko o tej mutacji

 
Żółtolica dominująca, żółtogłowa

SFDYelSPP.jpg (15266 bytes)

Locus: ?

Odmiana w wyglądzie podobna do żółtolicej sprzężonej z płcią, recesywnej. Pomarańczowa psittacina jest zredukowana lub wyeliminowana. Niektórzy hodowcy wątpią w istnienie tej odmiany.

 

KOMBINACJE ODMIAN - MUTACJE WIELOKROTNE

"Albinos" (białogłowe lutino)

wfluthen_wfcinn(cock)+.jpg (17495 bytes)
ptak po lewej

Osobnik albinotyczny to taki, którego organizm nie wytwarza melaniny. Jednak papugi, które nie wytwarzają melaniny są (najczęściej) żółte, ponieważ posiadają jeszcze jeden barwnik - psittacinę. Biała papuga (w tym nimfa) to krzyżówka nimfy lutino (zahamowanie produkcji melaniny) z nimfą białogłową (zahamowanie produkcji żółtej psittaciny).

Są to całkowicie białe ptaki z bladoróżowymi nóżkami i białawymi dziobem i pazurkami. Oczy są świetlisto czerwone. Należy zwrócić uwagę, iż nimfy o czerwonych oczach należy chronić przed nadmiarem światła. Im bardziej czerwone oczy tym wrażliwsze na światło. 

inne zdjęcia

wszystko o tej odmianie

 

 

RÓŻNE KOMBINACJE Z BIAŁOGŁOWĄ

wfszek.jpg (17011 bytes) wfcinnpiedcock(ang).jpg (16430 bytes) wfperl.jpg (20645 bytes) wfcinpersz.jpg (19964 bytes)
szek cynamonowy szek perłowy perłowy szek
Ewfsilver.jpg (38879 bytes) Ewfsilpearl.jpg (46124 bytes)    
serbrna perłowa srebrna    

 

RÓŻNE KOMBINACJE Z LUTINO

Elutinopearl.jpg (33554 bytes) lutinoperl.jpg (15865 bytes) lutino_pastel.jpg (17613 bytes)
lutino perłowa lutino perłowa bladolica

 

RÓŻNE KOMBINACJE Z CYNAMONOWĄ

cinszek_male.jpg (19823 bytes) Ecinpearlpied.jpg (32048 bytes) Ecinpearlyelface.jpg (39110 bytes) Ecinpearl.jpg (39026 bytes)
szek perłowy szek perłowa żółtolica perłowa
 

RÓŻNE KOMBINACJE BLADOGŁOWEJ

srebrn_pastelface.jpg (16305 bytes) pastelFaceperlpied+.jpg (30644 bytes) pastelfperl.jpg (24359 bytes)
srebrna DF perłowy szek perłowa
 

PLATINUM

plat_wfplat1.jpg (26207 bytes) platinperl.jpg (28211 bytes) platino3.jpg (14657 bytes)
białogłowa (po prawej) perłowa platino
   
Zdjęcia:
większość zdjęć mogliśmy zamieścić dzięki uprzejmości Elsie Burgin
pozostałe (z wyjątkiem ciemnookiej czystej, platinium i żółtolicej) pochodzą ze stron
Australian National Cockatiel Society Inc; 
Żadne ze zdjęć nie może być w jakiejkolwiek formie publikowane bez zgody Autorów. 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2000-2002 Cockatiel czyli Nimfa