Wyjątkowa nimfa

 
    Właśnie dostałam zdjęcie wyjątkowej nimfy. Jest to nimfa o różnych kolorach (mutacjach) na każdej połowie ciała. Taki fenomen (zwany po angielsku halfsider) jest dość dobrze znany w świecie ptaków. Taka papuga wygląda jak sklejona z dwóch oddzielnych połówek.  Linia podziału biegnie przez środek tułowia (wtedy jest 50/50), mogą też być jakieś inne proporcje. Taka papuga jest fenomenem, który jest przykładem mozaicyzmu. W hodowlach ptaki o różnych połowach ciała są dość częste u papużek falistych. Notowano je także u kanarków, amadyn oraz wielu innych gatunków (szczegółowe dane podaje Hollender 1944). Ptaków takich nie da się intencjonalnie wyhodować (i bardzo dobrze), są one wynikiem cytologicznego przypadku (ptak taki jest przeciwieństwem bliźniaków) i nie jest to cecha dziedziczona. Problem ten nie jest do końca rozpoznany.

     Po raz pierwszy słyszę jednak o takiej nimfie! Poniżej przedstawiam zdjęcia samiczki nimfy, które nadesłał Dr R. Brightwell z Australii.

half
Wyraźnie widać, że prawa połowa (na zdjęciu z naszej lewej) jest żółta, natomiast lewa połowa jest pozbawiona żółtego barwnika, jest białogłowa.

half

half

half

half

 

Jeśli chcecie zobaczyć inną taką dziwną papugę (niebiesko-zieloną aleksandrettę) to kliknijcie.

 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2002 Cockatiel czyli Nimfa