PYTANIA - PORADY

 
  1. Po czym poznać, że nimfa jest chora?

  2. Jak pogłaskać papugę?

  3. Czemu nimfa nie wychodzi z klatki?

  4. Samotna samiczka znosi jajka. Co zrobić?

  5.  Czy papuga może zostać sama w pokoju?

  6. Czy zasłaniać okna i lustra?

  7. Czy dawać żwirek?

  8. Jakiego poidełka używać? Czy można stosować poidełko automatyczne?

  9.  Jak mam ważyć papugę i czy to jest na prawdę konieczne?
    Jaka jest prawidłowa waga nimfy?

  10.  Co dawać jeść nimfie?

  11. Moja nimfa ma łysinkę, dlaczego?

  12. Moja nimfa nie chce dać wziąć się do ręki, a przychodzi na palec. Dlaczego?

  13. Jak kąpać nimfę?

  14. Mam żółtą nimfę z czerwonymi oczami. Słyszałem, że czerwone oczy to choroba. Jak się ją leczy?

  15. Słyszałam o sposobie na oswojenie nimfy - nie dawać jeść, a potem dać z ręki. Głodna przyjdzie do ręki. Czy to dobry sposób?

  16. Czy można nimfę przywiązać za nogę?

  17. Moja nimfa ma łupież. Co robić?

  18. Czy muszę przycinać nimfie dziób i pazurki. Jak to zrobić?

  19. Jak długo żyje nimfa?

  20. Moja nimfa często siedzi na jednej nodze. Czy coś jej jest?

  21. Czy nimfa może spać ze mną w łóżku?

  22. Czy nieoswojoną nimfę można wypuścić z klatki?

  23. Jaka jest różnica pomiędzy prosem senegalskim a kolbami?

  24. Co powinna jeść nimfa?

  25. Kupiłem młodego ptaka, sprzedawca twierdzi, że to samiec. Jak to sprawdzić?

  26. Czy mogą być samiczki lutino?

  27. Czy nimfy można trzymać w klatce razem z papużkami falistymi?

  28. Słyszałam, że orzeszki ziemne nie są dobre dla papug, gdzie indziej jednak są one polecane. Jak to jest?

  29. Czy papuga może jeść kości z kurczaka? Tak czytałam w jednej książce.

  30. Widziałem nowość - specjalną ściółkę dla papug. Wygląda to jak pocięte kawałki drewna. Czy jest ona dobra?

  31. Moja nimfa kicha, czy jest chora?

  32. Moja samiczka zniosła drugie jajko dopiero po trzech dniach, dlaczego?

  33. Czy dobrze jest przewozić papugę w klatce?

  34. Czy należy podawać papudze sałatę?

  35. Czy należy do budki wsypywać trociny i piasek?

  36. Czy trzeba faktycznie myć budkę w czasie kiedy są w niej młode?

  37. Moje nimfy otworzyły oczy w 5 dniu, a piszecie, że w 9?

  38. Moja papuga łamie sobie pióra w ogonie. Co zrobić?

  39. Widziałam na zdjęciu papugę jedzącą pop-corn. Czy można jej to dawać?

  40. Moja samiczka zniosła jajko siedząc na żerdzi? Dlaczego tak zrobiła?

  41. Widziałam specjalny żwirek na podłoże dla ptaków, gryzoni, kotów. Czy taki będzie też dobry dla papug?

  42. Po czym rozpoznać wiek nimfy?

  43. Czemu papuga spada z żerdzi?

  44. Moja papuga wymiotuje. Czy to choroba?

  45. Czy papuga ma jakiś zapach?

  46. Moja papuga jakoś inaczej oddycha. Co jej jest?

 
   

Po czym poznać, że nimfa jest chora?

    Oznaką choroby może być każde inne zachowanie niż dotychczas, czyli każda zmiana w zachowaniu, oczywiście nie wpadajmy od razu w panikę kiedy papuga będzie dłużej spała lub mniej jadła czy coś podobnego - ona tez może mieć gorszy dzień. "Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna" słyszymy często, potem jesteśmy cały dzień senni, boli nas głowa. Dlaczego ptak nie miałby reagować podobnie? Oznaką, której absolutnie nie możemy zignorować jest niemożność utrzymania równowagi, ptak nie może utrzymać się na żerdzi i najczęściej siedzi na dnie klatki. Niepokojący jest zły stan upierzenia - normalnie ptak poświęca wiele czasu na czyszczenie piór, czasem nawet papugi robią to tak zapamiętale, że aż niszczą pióra. Jeśli więc ptak nie chce tego robić coś jest nie tak. Bardzo dobrym wskaźnikiem zdrowia ptaka jest stan odchodów. Prawidłowy kał powinien mieć zielonkawy kolor i postać zwiniętego "robaczka" z dodatkiem białego, skrystalizowanego kwasu moczowego (ptak nie wydala oddzielnie moczu w postaci płynnej). Rzadkie odchody świadczą o biegunce, duża zawartość wody może świadczyć o chorobie nerek. O diagnozowaniu na podstawie odchodów artykuł. Świadectwem choroby jest wydzielina z oczu i nosa, kichanie, prychanie.

    Patrz też artykuł "Po czym rozpoznać, że ptak jest chory"

    Patrz też artykuł "Choroby"

powrót na górę


Jak pogłaskać papugę?

    Wszyscy zapewne będą chcieli móc pogłaskać swoją nimfę. Będzie to możliwe jednak dopiero jak papuga obdarzy nas całkowitym zaufaniem! Wcześniej nie da się nam dotknąć. Kiedy już będzie wchodziła nam na palec, będzie chciała przebywać z nami, spróbujmy delikatnie pogłaskać ją po główce. Jeśli nie pozwoli, zrezygnujmy i ponownie próbujmy po jakimś czasie. Absolutnie nie róbmy nic na siłę. Kiedy już papuga da się pogłaskać nigdy nie głaskajmy jak zauważymy zniechęcenie ptaka, choć z praktyki muszę przyznać, że często to nam się wcześniej nudzi niż papudze! Głaskajmy po główce i karku "pod włos" a raczej "pod pióro". Po jakimś czasie ptak nauczy się podkładać do głaskania miejsce gdzie chce być głaskany, będzie przychodził do nas podkładając główkę pod rękę. Pamiętajmy, że nie wszystkim w rodzinie nasza nimfa musi dać się dotykać. Najczęściej wybraną osobą będzie osoba, która najwięcej z ptakiem przebywa.

powrót na górę


Czemu nimfa nie wychodzi z klatki?

    Przyczyna bezpośrednia jest zawsze jedna: ptak boi się. Traktuje swoją klatkę jako bezpieczny dom, natomiast "świat" poza klatką powoduje nieufność i lęk. Najczęściej lęk ten spowodowany jest czymś co stało się wcześniej, coś musiało ten strach spowodować. Znam papugę, która już od prawie pół roku ma otwartą klatkę i nie chce z niej wyjść. W tym wypadku jednak lęk papugi spowodowało złe zachowanie właścicieli, którzy na siłę wyciągali ją i przytulali, zanim ptak oswoił się na dobre. Nasza nimfa wyszła z klatki po ok. połowie dnia, ale dopiero wtedy kiedy nikogo nie było w pokoju, wtedy była jeszcze też nieoswojona. 

    Podsumowując: w takim przypadku coś musi powodować lęk u ptaka. Zastanówmy się co to może być.

powrót na górę


Samotna samiczka znosi jajka. Co zrobić?

    Wśród specjalistów: hodowców i lekarzy panują dwa przeciwstawne poglądy. Jedni radzą zabierać jajka zaraz po zniesieniu, inni zostawiać samiczce aby na nich siedziała i zabierać dopiero jeśli w ciągu jakichś trzech tygodni nie opuści sama gniazda. Pierwsi twierdzą, że samiczka, której pozwalamy siedzieć na jajkach będzie chorowita i słaba, oraz, że dla psychiki ptaka lepiej jak nie dopuści się do wysiadywania. Drudzy argumentują, że w naturze ptak musi zastąpić zaginione jajko nowym, tak więc samiczka, której zabierzemy jajko będzie znosiła następne, tak aby zastąpić tamto. Która metoda jest lepsza? Nie wiem - myślę, że po części wynika to z indywidualnych cech konkretnej nimfy. Zapewne po zabraniu jajek samiczka będzie przez jakiś czas szukała ich, może być nawet agresywna w stosunku do nas, ale szybko zapomni. Kiedy pozwolimy samiczce siedzieć na jajkach może się zdarzyć tak, że nie będzie ona wychodzić jeść i zacznie niebezpiecznie chudnąć. W normalnych warunkach ptaki się zmieniają, samotna samiczka może nie chcieć opuszczać gniazda. Jeśli zdecydowaliśmy się pozwolić samiczce wysiadywać to w takiej sytuacji należy natychmiast wszystko zabrać (jajka i to gdzie znosiła jajka). 

    Jeśli samiczka znosi dużo jajek i często należy pomyśleć o zastrzyku hormonalnym. Nie jest to metoda polecana przez wszystkich lekarzy w stosunku do nimf, jednak znoszenia jajek jest dla organizmu ptaka bardzo wyczerpujące. Pamiętajmy, żeby samiczka zawsze miała wapno: kostkę lub muszle sepii. 

powrót na górę


Czy papuga może zostać sama w pokoju?

     Może! Wbrew temu co twierdzą niektórzy, nimfę spokojnie możemy zostawić samą w pokoju. Musimy jednak zachować pewne środki ostrożności. W pokoju nie może być trujących roślin (najlepiej żadnych, rośliny zostaną zlikwidowane przez papugę w krótkim czasie), kabli pod napięciem na wierzchu oraz innych niebezpiecznych rzeczy (patrz niebezpieczeństwa). Jeśli chcemy zostawić w takim pokoju otwarte okno, musi być ono koniecznie zabezpieczone siatką. Firanka stanowi przeszkodę łatwą do pokonania dla nudzącej się papugi. 

    Nie zostawiajmy w takim pokoju na wierzchu nic cennego. Książki, zeszyty, czasopisma, ołówki, kable (np. od słuchawek) i wszystko inne co zainteresuje papugę zostanie "zjedzone". Po jakimś czasie zorientujemy się co może zostać, a co nie może zostać na wierzchu. 

    Absolutnie ptak nie może być sam w pokoju z jakimś innym zwierzęciem, np. psem czy kotem!

    Piszę z własnego doświadczenia - nasza nimfa od kilku lat zostaje codziennie sama w "swoim" pokoju. Czasem, niestety, kończy się to książką z wygryzioną okładką, wydziobanymi zszywaczami z czasopism, przerobieniem słuchawek na bezprzewodowe itp. Jednak z czasem takich przypadków jest coraz mniej. 

powrót do góry


Czy zasłaniać okna i lustra?

    Na pewno przed pierwszym wypuszczeniem ptaka trzeba zasłonić i okna, i lustra. Potem nie jest to potrzebne, choć są wyjątki. Na pewno kiedy jesteśmy na balkonie, za szybą, okno musi być zasłonięte. Papuga, która będzie chciała do nas przylecieć wpadnie na szybę. Coś takiego zdarzyło mi się osobiście. Na niezasłonięte okno, nasza nimfa nigdy nie chciała wlecieć. Podobnie nigdy nie chciała wlecieć na szybę w meblach (choć takie szyby też na początek powinniśmy zasłaniać). Jeśli chodzi o lustra, to większość też radzi je zasłaniać. Ja jednak zaobserwowałam, że papuga lecąca na lustro zatrzymuje się przed nim na widok "tej drugiej papugi".

powrót do góry


Czy dawać żwirek?

    Nimfa nie potrzebuje do trawienia żwirku! Żwirek może doprowadzić do chorób układu pokarmowego, tak więc nie powinniśmy dawać go nimfom!

powrót do góry


Jakiego poidełka używać? Czy można stosować poidełko automatyczne?

    Rodzaj poidełka zależy od papugi. Nimfy nie niszczą naczyń plastikowych więc można dawać i takie. Automatyczne jest o tyle dobre, że woda nie może zostać zabrudzona. Musimy jednak pamiętać o codziennym wymienianiu wody. Najlepiej aby szkło było zielone, zapobiegnie to rozwijaniu się glonów. Z poidełka automatycznego ptak musi jednak nauczyć się pić.

powrót do góry


Jak mam ważyć papugę i czy to jest na prawdę konieczne?
Jaka jest prawidłowa waga nimfy?

Ważenie papugi jest bardzo proste. Musimy zakupić jednak wagę elektroniczną. Przy niewielkiej wadze papugi niedokładności wagi mechanicznej (20g) są za duże. Waga elektroniczna ma niedokładności 2g, lub, te najdroższe, nawet 1g. Spadek wagi jest jednym z pierwszych objawów choroby, który występuje kiedy jeszcze papuga nie wykazuje objawów chorobowych. Czasem może to uratować życie ptakowi, a na pewno ułatwi leczenie. Ważyć należy zawsze o tej samej porze - najlepiej rano, przed jedzeniem. Na wagę stawiamy specjalny stojak dla papugi (zdj.) lub stawiamy papugę bezpośrednio na wadze. Początkowo może się bać, można wtedy na wadze położyć jakiś przysmak, łakomstwo zapewne zwycięży strach.  nimfa na wadze

 Prawidłowa waga (podawana w literaturze) to 90-110g. Znane są jednak wagi wystawowych nimf od 75g (mały ptak) do nawet prawie 200g (duży ptak). Na pewno ptak mający dużo ruchu, a tym samym dobrze rozwinięte mięśnie, będzie ważył więcej. Niebezpieczna jest wyższa waga u nimf mających mało ruchu i karmionych dużą ilością słonecznika. Nasza nimfa, mająca dużo ruchu i nie dostająca zbyt dużo słonecznika, waży ponad 120g i jest to dla niej prawidłowa waga.

powrót do góry


Co dawać jeść nimfie?

    Podstawą diety nimf jest ziarno (chyba, że zdecydowaliśmy się na suchą karmę). Głównym składnikiem takiej mieszanki powinno być proso. Firmowe mieszanki dla nimf są na ogół źle skomponowane - za dużo słonecznika. Więcej o jedzeniu piszemy na innych stronach (żywienie). 

 Tutaj dodamy jedynie informacje o "smakoszkach". Nimfy bardzo chętnie będą jadły proso (senegalskie) w kłosach. Proso to może być żółte i czerwone. Podobno ptaki wolą czerwone. Inna rzeczą wartą podawania nimfom są kolby. Niestety część polskich firm produkuje kolby złej jakości. Na szczęście pojawiły się już na naszym rynku polskie kolby dobrej jakości. nimfy jedzą proso

 

powrót do góry


 Moja nimfa ma łysinkę, dlaczego?

Łysinka na główce u nimf może być spowodowana problemami z piórami. Jednak najczęściej jest to "łysinka genetyczna" - szczególnie u odmiany lutino. W takim przypadku pióra nigdy nie wyrosną. Jest to efekt łączenia ptaków spokrewnionych. Takie ptaki są wynikiem hodowli nastawionej na zysk, prowadzonej przez nieodpowiedzialnych ludzi. łysinka u lutino

powrót do góry


 Moja nimfa nie chce dać wziąć się do ręki, a przychodzi na palec. Dlaczego?

    Przede wszystkim nimfy, w przeciwieństwie do innych papug, nie lubią dotykania, nawet przez partnerów. Poza tym branie do ręki wiąże się najczęściej z unieruchomieniem skrzydeł. Skrzydła są dla ptaka gwarantem bezpieczeństwa - zawsze można odlecieć! Tak więc ptak, który nie może rozwinąć skrzydeł, nie ma możliwości ucieczki, nie czuje się więc bezpiecznie. Zupełnie czym innym jest wejście na palec, w tym wypadku nadal istnieje szansa ucieczki. Często papugi innych gatunków też nie pozwalają dotykać skrzydeł, nóżek czy brzuszka. Trzeba się z tym pogodzić i nic nie robić na siłę, chyba że jest to konieczne. Wtedy jednak lepiej aby zrobił to ktoś obcy.

powrót do góry


Jak kąpać nimfę?

    Jest kilka sposobów kąpania papug. Można dać miskę z wodą (nie za głęboką). Lepiej nie wkładać miski do klatki, bo papuga rozchlapie wodę daleko poza nią. Można nauczyć papugę wchodzić do zlewu (jest lepszy niż umywalka bo dno jest płaskie) i kąpać się pod kranem. Innym sposobem jest kąpiel pod prysznicem. Wg mnie jednak najlepiej spryskiwać nimfę spryskiwaczem do kwiatków. W każdym przypadku woda musi być świeża, naczynie może być używane jedynie do czystej wody, nie wolno dawać ŻADNYCH środków myjących (mydeł, szamponów). Woda powinna być letnia, w lecie może mieć temperaturę pokojową. Nie należy kąpać nimfy w zimne dni, gdyż może to spowodować przeziębienie. Nie wolno kąpać chorego ptaka. Po jakimś czasie nauczymy się odczytywać zachowanie ptaka świadczące, że chce się wykąpać. Najczęściej będzie to próba kąpieli w poidełku lub jakimś naczyniu z wodą. Kąpanie na siłę nie ma wielkiego sensu gdyż ptak musi chcieć zmoczyć pióra, inaczej woda spłynie po wodoodpornych piórach. Papuga, która chce się kąpać, po spryskaniu wodą rozkłada skrzydła i nadstawia kolejne partie upierzenia do zmoczenia. Trzeba jeszcze pamiętać, że mokry ptak słabo lata.

powrót do góry


Mam żółtą nimfę z czerwonymi oczami. Słyszałem, że czerwone oczy to choroba. Jak się ją leczy?

    To absolutnie nie jest choroba! Mutacja lutnio (żółta), biała nie posiada melaniny - ciemnego barwnika, nie tylko w piórach, ale też w dziobie, nogach i właśnie w tęczówce. Dlatego oczy tych ptaków są czerwone (podobnie jak u albinosów innych zwierząt). Oczy takie nie są chorobą, ale są bardziej podatne na wszelkie choroby. Przede wszystkim należy takiego ptaka chronić przed bezpośrednim słońcem i jasnym światłem oraz podawać witaminę A - najlepiej w postaci karotenoidów z warzyw (marchew) i owoców. Lepiej nie podawać samej witaminy z uwagi na możliwość przedawkowania. 

powrót do góry


Słyszałam o sposobie na oswojenie nimfy - nie dawać jeść, a potem dać z ręki. Głodna przyjdzie do ręki. Czy to dobry sposób?

    Taka opinia, i to z ust hodowcy z wieloletnim stażem (a tak było w tym przypadku), przeraża swoją głupotą! Absolutnie nie wolno tak postępować!!!!!! Jednym z powodów, ale wcale w tym przypadku nie najważniejszym, jest duże prawdopodobieństwo śmierci głodowej ptaka. Ptak, im mniejszy, tym krócej może przeżyć bez pożywienia. NIGDY CZEGOŚ TAKIEGO NIE RÓBMY, NAWET JAK RADZI TAK "DOŚWIADCZONY" "HODOWCA"! W następnym wydaniu przedstawimy obszerny artykuł na temat oswajania nimf.

 

powrót do góry


 Czy można nimfę przywiązać za nogę?

    Nie powinno się. Wprawdzie czasem widuje się (na wystawach, czy zdjęciach) duże papugi przywiązane, najczęściej łańcuszkiem, za nogę do stojaka, ale jest to bardzo niebezpieczne. Ptak, który będzie chciał nagle odlecieć (np. przestraszy się czegoś) w najlepszym razie wyrwie sobie nogę ze stawu. Może nawet dojść do złamania nogi. Nieprzyzwyczajona papuga, przywiązana, zacznie się szarpać i na pewno zrobi sobie krzywdę.

 powrót do góry


 Moja nimfa ma łupież. Co robić?

    Ten tzw. "ptasi łupież" to złuszczona skóra, puder, ale w największej ilości osłonki z rosnących piór. Pióra rosną w specjalnych osłonkach, które pękają lub zostają rozerwane dziobem. Dlatego "łupieżu" najwięcej jest podczas pierzenia, szczególnie kiedy ptak się czyści. To normalne i nie należy się tym przejmować.

 

 powrót do góry


 Czy muszę przycinać nimfie dziób i pazurki. Jak to zrobić?

    Niestety czasem pojawia się konieczność przycięcia dzioba czy pazurków. Dzieje się tak wtedy kiedy ptak nie ma możliwości ścierania sobie pazurków, a do jedzenia dostaje miękkie pokarmy. W naturze ptaki muszą dużo chodzić po drzewach, ziemi powoduje to ścieranie się pazurków. W niewoli, szczególnie w klatce, ptak nie ma takiej możliwości. Nie należy stosować papierów, np. do owijania żerdzi do ścierania pazurków. Niektórzy radzą dać do klatki płaski kawałek piaskowca. Kiedy jednak pazurki wyrosną zbyt długie, musimy je podciąć. Za długie pazury powodują zaczepianie się o pręty klatki i np. firanki czy swetry podczas wolnego lotu po pokoju. Szarpiący się nerwowo ptak, chcąc oswobodzić nóżkę może zrobić sobie krzywdę, np. zwichnąć ją. Na początku najlepiej byłoby gdyby pokazał nam jak to robić lekarz-specjalista od ptaków lub doświadczony hodowca. Jeśli nie mamy takiej możliwości musimy zrobić to sami. Obcinamy pazurki cążkami do paznokci (nie nożyczkami!). Przy odmianach z jasnymi nóżkami w pazurku widać naczynia krwionośne (czerwone kreseczki). U odmian z ciemnymi pazurkami nie widać tego, wtedy trzeba zapamiętać normalną długość pazurka. Przycięcie za krótko powoduje krwawienie. Jeśli zdarzy się nam przyciąć za krótko i spowodujemy krwotok, należy przycisnąć pazurek do kostki mydła lub ałunu. W razie dużego krwotoku przykładamy do pazura watkę nasączoną Vagothylem (do nabycia w aptece). W takich przypadkach należy też dokładnie umyć klatkę, żerdzie, aby przez kontakt z brudnymi sprzętami nie doszło do zakażenia.

Przycinać pazurek należy ukośnie, tak aby górna powierzchnia pazura była dłuższa niż dolna. Takie cięcie odpowiada naturalnemu kształtowi pazurów. jak obcinać pazurki

Z przycięciem dzioba jest więcej problemu. Nie należy tego robić samemu jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia. Przede wszystkim należy dokładnie znać kształt dzioba, po drugie należy uważać na język papugi. Najlepszym sposobem na zapobieżenie przerostowi dzioba jest dawanie papudze twardych rzeczy do dziobania. Dobre będą gałęzie. Do jedzenia dawajmy kolby, pamiętajmy jednak, że są kaloryczne i papugom, które nie mają dużo ruchu nie można dawać ich za często.

 

 powrót do góry


Jak długo żyje nimfa?

    W literaturze znaleźć można różne informacje, generalnie podawany jest wiek pomiędzy 15 a 20 lat. Najdłużej żyjąca (zarejestrowana) nimfa skończyła w ubiegłym (2000) roku 33 lata! Niestety z powodu złego żywienia (samo ziarno), złych warunków oraz nieumiejętnego opiekowania się, przeciętnie nimfy żyją jedynie ok. 5 lat (dane z USA).

 

 powrót do góry


Moja nimfa często siedzi na jednej nodze. Czy coś jej jest?

    Nic jej nie jest! U ptaków to zupełnie normalne, że śpią na jednej nodze. Czasem też siedzą na jednej nodze jak odpoczywają. Niepokojącym objawem jest sytuacja jak ptak cały czas śpi na dwóch nogach, albo zawsze na jednej tej samej. Oznacza to, że z jakiś powodów nie chce (nie może) obciążać jednej nogi.

 powrót do góry


Czy moja nimfa może spać ze mną w łóżku?

    NIE! Absolutnie jest to niedopuszczalne. Ptak jest za mały, kiedy będziemy przez sen się obracać zgnieciemy go.

 powrót do góry


Czy nieoswojoną nimfę można wypuścić z klatki?

    Tak, można. Najpierw jednak ptak musi przyzwyczaić się do klatki. Musi zacząć traktować ją jako swój dom. Z klatki też papuga poznaje otoczenie. Po raz pierwszy nie powinno się wypuszczać nimfy wcześniej niż jakieś 2 tygodnie od kupienia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie od razu wróci do klatki. Najlepiej więc zrobić to wtedy kiedy na drugi dzień ktoś będzie w domu, np. w piątek po południu. Nie radzę łapać papugi jak nie będzie chciała wrócić. Najlepiej pozwolić jej spać poza klatką - tam gdzie będzie chciała (należy jedynie podłożyć tam gazetę). Jeżeli jest to absolutnie niemożliwe najlepiej łapać papugę przy zgaszonym świetle. Musi być jednak druga osoba, która natychmiast zaświeci światło gdyby nimfa zaczęła mimo wszystko latać. Chwytamy ptaka od góry tak aby unieruchomić skrzydła. Musimy być przygotowani na to, że nimfa będzie dziobać, wyrywać się, wrzeszczeć. Pamiętajmy też, że złapanie może nam zostać zapamiętane na zawsze!

    Jeśli pozostawimy papugę w spokoju na pewno wróci do klatki jak zgłodnieje, nawet jak będzie to na drugi dzień.

 powrót do góry


Jaka jest różnica pomiędzy prosem senegalskim a kolbami?

    Proso senegalskie to ziarno (tak na prawdę to włośnica ber) w naturalnych kłosach. jest ono bardzo zdrowe dla ptaków. Nimfy mogą mieć kłosy stale, ale nie mogą jeść tylko ich, muszą jeść też inne ziarno z mieszanki. Kolby (zwane też smakoszkami, krakerami - z niemieckiego) są to sklejone słodem ziarna (z rożnymi dodatkami) i naklejone na patyczek, czasem mogą być uformowane w serduszka. Kolby są bardzo kaloryczne i nie można dawać ich nimfom stale. Jedna kolba na dwa tygodnie wystarczy. Częściej można podawać je ptakom, które mają bardzo dużo ruchu.

 powrót do góry


 Co powinna jeść nimfa?

    Bardzo często spotykamy się z tym pytaniem. Odpowiednio zbilansowana dieta nimfy to: do 50% granulatu dla nimf, ziarno (dobra, różnorodna mieszanka zobacz - żywienie nimf), owoce i warzywa (nie można podawać przede wszystkim: awokado, rabarbaru, cebuli, surowej fasoli i grochu) oraz jedzenie "ze stołu": ugotowany makaron, ryż, pełnoziarnisty chleb (należy uważać żeby nie był nafaszerowany konserwantami i 'polepszaczami'). Dlaczego nie należy karmić samym ziarnem? Dlatego, że taka monodieta jest absolutnie nie wystarczająca dla papug. Dlaczego nie można karmić samymi granulatami? Ponieważ dłuższa dieta składająca się z samych granulatów prowadzi do chorób.

 powrót do góry


Kupiłem młodego ptaka, sprzedawca twierdzi, że to samiec. Jak to sprawdzić?

    Nie ma takiej możliwości. U młodych nimf nie da się rozróżnić płci. Można to zrobić czasami u mutacji sprzężonych z płcią, ale trzeba znać mutacje rodziców (jeśli będziecie mieć takie problemy piszcie, postaramy się pomóc). Sprzedawca, który określa płeć małej nimfy (przed pierwszym pierzeniem) oszukuje, albo nie zna się i został oszukany przez hodowcę. Można próbować określać płeć po zachowaniu, ale jest to tylko większe prawdopodobieństwo - nigdy nie można mieć 100% pewności.

  powrót do góry


Czy mogą być samiczki lutino?

    Tak, mogą być. Samiczki nie mogą być jedynie nosicielami genu lutino. Już jeden gen powoduje bowiem u nich to, że mutacja lutino jest widoczna. Czyli niezależnie od mutacji matki, w przypadku kiedy ojciec jest lutino to wszystkie samiczki będą lutino (wtedy możemy określić płeć małych).

  powrót do góry


Czy nimfy można trzymać w klatce razem z papużkami falistymi?

    Jest to pytanie pojawiające się ostatnio dość często. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Są papugi, które żyją razem i wszystko jest dobrze, są też takie, które nie mogą się pogodzić. Generalnie jednak nie jest to polecane. Postaramy się napisać na ten temat więcej następnym razem.

  powrót do góry


Słyszałam, że orzeszki ziemne nie są dobre dla papug, gdzie indziej jednak są one polecane. Jak to jest?

    Orzeszki ziemne bardzo często są zarażone grzybem aspergillus, który znajduje się na łupkach. Jest to wynikiem złej produkcji i złych warunków przechowywania. Jednak nigdy nie wiemy jak były produkowane 'nasze' orzeszki i jak były przechowywane. Dlatego zaleca się zrezygnowanie z podawania papugom orzeszków ziemnych. Na pewno NIE WOLNO podawać orzeszków kupowanych luzem na wagę. Jednak orzeszki nie są papugom potrzebne.

  powrót do góry


Czy papuga może jeść kości z kurczaka? Tak czytałam w jednej książce.

    Owszem, w niektórych książkach jest to polecane. Jednak ostatnio pojawiły się informacje o śmierci papug w wyniku zjedzenia kości. Ponieważ problem ten nie jest do końca rozwiązany lepiej nie podawać kości. Nie wolno natomiast podawać chrząstek.

  powrót do góry


Widziałem nowość - specjalną ściółkę dla papug. Wygląda to jak pocięte kawałki drewna. Czy jest ona dobra?

    Nie, nie jest ona dobra. Po pierwsze były już notowane choroby papug po kontakcie z taką ściółką. Źle wysuszona i źle przechowywana może zawierać zarodniki grzybów, którymi może zarazić się papuga. Na zachodnich grupach dyskusyjnych pojawiły się też informacje o szkodliwości kawałków drewna, pochodzących z takiej ściółki, w przypadku zjedzenia ich przez papugę. Być może powodem jest zwiększenie higroskopijności kawałków drewna, co może powodować 'wciąganie' wody z przewodu pokarmowego ptaka. Kolejnym argumentem przeciw takiej ściółce jest trudność w kontrolowaniu odchodów.

  powrót do góry


Moja nimfa kicha, czy jest chora?

     Jeśli kichaniu towarzyszy katar (nimfa ma zatkany nos, charczy, ma trudności z oddychaniem) to jest przeziębiona - więcej na temat przeziębień czytaj w dziale artykułu - choroby. Nimfa może jednak kichać z powodu suchego powietrza, kurzu w mieszkaniu - i taka jest najczęstsza przyczyna kichania. Może też kichaniem zwracać na siebie uwagę. Papuga potrafi sama wywołać kichanie - drapiąc się pazurkiem w nosek.

  powrót do góry


Moja samiczka zniosła drugie jajko dopiero po trzech dniach, dlaczego?

    Samiczki najczęściej znoszą jajka co dwa dni, jest to jednak odstęp minimalny. Jeśli samiczka nie znosi jajka po dwóch dniach należy ją obserwować, jeśli zachowuje się normalnie to wszystko jest w porządku - zniesie jajko później. Jeśli jednak ma problemy z lataniem, siedzi na dnie klatki i wyraźnie napina się to znaczy, że mamy do czynienia z zaparciem jaja. Należy wtedy zwiększyć temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu (w zimie dać np. mokre ręczniki na kaloryfer). Można też przenieść papugę do łazienki gdzie wcześniej nalaliśmy gorącą wodę (takiej zaparowanej). Niektórzy polecają dać nimfę do pudełka, zawinąć w mokry ręcznik i położyć koło kaloryfera (oczywiście papuga musi mieć dostęp powietrza). Jeśli papuga w czasie ok. godziny nie zniesie jajka należy udać się do lekarza. Nie wolno przekłuwać jaja!!! Nie należy też wkraplać do kloaki oleju i masować brzuszka - to może zrobić tylko osoba znająca się na tym! Można podać samicy wapń w postaci syropu.

  powrót do góry


Czy dobrze jest przewozić papugę w klatce?

    Nie, nie należy przewozić papug w klatce. Klatka jest dość duża, otwarta ze wszystkich stron papuga czuje się w niej mało bezpiecznie, ma dużą możliwość ruchu i bardzo łatwo może zrobić sobie krzywdę. Najlepszym sposobem do przewożenia papug jest specjalna klatka, tzw. transportówka. Można też przewozić w wiklinowym koszu przykrytym od góry dobrze przymocowaną siatką. Kosz wiklinowy nadaje się jednak tylko na 'krótkie trasy' - papuga bardzo łatwo wydziobuje w nich dziury.

  powrót do góry


Czy należy podawać papudze sałatę?

     Sałatę można podawać, ale tylko z własnego ogródka. Sałata jest rośliną, która bardzo łatwo wchłania wszelkie zanieczyszczenia z powietrza. Liście takiej sałaty stanowią właściwie truciznę, a nie odżywcze warzywo. Większe ilości sałaty mogą spowodować biegunkę. Tak więc nawet tej z własnego ogródka nie podawajmy za wiele.

  powrót do góry


Czy należy do budki wsypywać trociny i piasek?

     Niektórzy wsypują troszkę trocin lub torfu. Na ten temat więcej jest napisane w artykule o budkach. Tutaj tylko odpowiem na pytanie o piasek. NIE wolno dawać do budki ani odrobiny piasku! Piasek spowoduje podrażnienie delikatnej, nie opierzonej skóry piskląt, jak dostanie się do oczu to spowoduje poważne problemy. Ponadto piasek i odchody są doskonałą pożywką dla bakterii.

  powrót do góry


Czy trzeba faktycznie myć budkę w czasie kiedy są w niej młode?

     Nie, nie robi się tego. Niektórzy po jakimś czasie wymieniają budki (przenoszą pisklęta do nowej, przygotowanej wcześniej budki), jednak i to nie jest potrzebne. Wystarczy wyczyścić budkę po każdych lęgach. Przecież w naturze papugi też nie myją dziupli.

  powrót do góry


Moje nimfy otworzyły oczy w 5 dniu, a piszecie, że w 9?

     Otwieranie przez pisklęta oczu w 9 dniu jest statystyką. Otwieranie oczek już w 5 dniu było już wielokrotnie notowane. Ponadto może być tak, że pomyli się pisklęta.

  powrót do góry


Moja papuga łamie sobie pióra w ogonie. Co zrobić?

     Najprawdopodobniej przyczyną jest zbyt mała klatka. Papuga nie może się swobodnie obracać, siedzieć na żerdzi bez zawadzania ogonem o pręty klatki - nimfy mają długie ogony! Jedynym wyjściem jest kupienie nowej, większej klatki.

  powrót do góry


Widziałam na zdjęciu papugę jedzącą pop-corn. Czy można jej to dawać?

     Pop-corn jest bardzo ciekawym urozmaiceniem dla papug, jest bardzo lubiany przez większość z nich. Można jednak podawać jedynie taki robiony w specjalnych maszynkach (nie na tłuszczu) i BEZ soli.

  powrót do góry


Moja samiczka zniosła jajko siedząc na żerdzi? Dlaczego tak zrobiła?

     Jeśli jest to samotna samiczka to powodem może być to, że nie ma samca, który zwabiłby ją do budki. Normalnie samce zapraszają samiczki do budki i samiczki tam znoszą jajka. Jeśli nie ma samczyki i nie ma budki (a samotne samiczki nie mogą ich mieć) to samiczka może znieść jajka w kącie klatki, karmniku, a może też znieść bezpośrednio z żerdzi.

     Powodem znoszenia jajek z żerdzi mogą też być problemy zdrowotne.

 

  powrót do góry


Widziałam specjalny żwirek na podłoże dla ptaków, gryzoni, kotów. Czy taki będzie też dobry dla papug?

     NIE! Nie będzie. Chyba, ze jest to zwykły piasek. Prawdopodobnie jest to specjalne podłoże (widziałam takie w sklepie), które ma zwiększoną wchłanialność - nic takiego nie nadaje się dla ptaków. Jak papuga połknie taki żwirek, który zacznie potem wchłaniać z jej przewodu pokarmowego wodę to bardzo prawdopodobne jest zatkanie przewodu pokarmowego. Coś takiego może prowadzić nawet do śmierci papugi.

  powrót do góry


Po czym rozpoznać wiek nimfy?

     Jeśli papuga przejdzie już pierwsze pierzenie to nie ma w zasadzie sposobu na rozpoznanie wieku. Jeśli papuga ma mniej gładkie nóżki (bardziej 'chropowatą' skórę na nogach) to można przypuszczać, że jest starsza. Podobnie jest z dziobem. Nie jest to jednak sposób pewny.

  powrót do góry


Czemu papuga spada z żerdzi?

   Przyczyn spadania z żerdzi może być wiele. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić to stabilność żerdzi oraz to czy nie są one za śliskie dla papugi (takie mogą być żerdzie w wysuszonej leszczyny). Jeśli odrzucimy przyczyny "mechaniczne" to należy szukać czego innego. Spadanie z żerdzi może być związane z ogólnym osłabieniem papugi w związku z chorobami, a może też być wynikiem problemów neurologicznych czy też postępującego procesu starzenia się.

   Jeśli papuga spada z żerdzi w nocy i potem siedzi na dnie, może to być związane z "nocnymi lękami": papuga przestraszyła się, po ciemku nie wiedziała gdzie idzie czy leci i spadła z żerdzi. W takim przypadku powinniśmy zostawiać papudze na noc malutka lampkę.

  powrót do góry


Słyszałam o wymiotach u papugi. Co to jest?

   Jeśli znajdziemy w klatce (lub gdzie indziej gdzie przebywa papuga) spienione, lepkie i nadtrawione jedzenie to mamy zapewne do czynienia ze zwracaniem pokarmu. Dodatkowo pióra papugi (zwłaszcza wokół dzioba) mogą być zabrudzone. Wymioty należy odróżniać od zwracania pokarmu w celu nakarmienia partnera (samotne papugi karmią właściciela lub zabawki).

   Zwracanie pokarmu następuje z wola, pokarm taki ma odczyn obojętny lub lekko alkaliczny (odczyn wola to 7 do 7,5 pH). Jeśli zwracanie pokarmu z wola jest związane z karmieniem partnera, czyli z aktywnością seksualną to ptak nie wykazuje żadnych innych oznak choroby oraz nie traci na wadze.

   Wymioty to natomiast zwracanie pokarmu z żołądka gruczołowego. Wymioty mają zwykle odczyn kwaśny, mogą być zabarwione żółcią i zawierać resztki nie strawionego pokarmu. W ostrych przypadkach mogą prowadzić do odwodnienia i wstrząsu. Papudze należy podać herbatę lub herbatkę rumiankową (bez cukru), a jeśli wymioty nie przejdą udać się do lekarza.

  powrót do góry


Czy papuga ma jakiś zapach?

   Każdy gatunek ma swój zapach, a w obrębie gatunku poszczególne osobniki też mają sobie właściwy zapach, który zależy głównie od środowiska i spożywanego pokarmu. Trochę inaczej pachnie papuga po kąpieli (z powodu mokrych piórek). Jeśli zapach papugi nagle się zmienia, a nie jest to wynikiem zmian w pożywieniu to może być to oznaką choroby i najlepiej pójść do lekarza. Brzydki zapach skóry i piór może świadczyć m. in. o wtórnych martwicach tkanek spowodowanych cystami, ropniami czy nowotworami.

   Cuchnący oddech (nie związany ze spożytym pokarmem, dłużej się utrzymujący) może świadczyć m. in. o zarażeniu candidas, wrzodach lub ropniach jamy ustnej lub górnego odcinka przewodu pokarmowego.

  powrót do góry


Moja papuga jakoś inaczej oddycha. Co jej jest?

   Zmiany w sposobie oddychania mogą mieć różne podłoże. Zmęczona papuga będzie oddychać szybciej. W czasie upałów też oddech może się zmienić, jeśli papuga "dyszy" to jest to niepokojący objaw, należy ją przenieść w zaciemnione i chłodne miejsce i zostawić w spokoju. Trzeba też zapewnić jej dostęp do czystej wody. Przeważnie jednak zmiany w sposobie oddychania są objawem problemów z układem oddechowym, często poważnych chorób tego układu. Okazjonalny kaszel czy kichanie jest normalne (zwłaszcza w suchym środowisku).

  powrót do góry

 

 


podyskutuj o tym na Forum

jeśli widzisz tą stronę bez spisu treści kliknij

© 2000-2003 Cockatiel czyli Nimfa